Środa Popielcowa 2021 - co to jest?
Środa Popielcowa 2021 kończy karnawał i rozpoczyna czas Wielkiego Postu, który trwa około 40 dni aż do Wielkiego Czwartku. Co ciekawe, Środa Popielcowa nie ma określonej jednej stałej daty. Co roku przypada ona w innym terminie. Zawsze jest to jednak środa, która wypada pomiędzy 4 lutego a 10 marca. W tym roku Popielec wypada 17 lutego. Wiele osób przed Środą Popielcową zastanawia się, czy tego dnia musi iść do kościoła. Warto tu zaznaczyć, że to święto nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że pójście do kościoła jest wskazane, ale nie jest obowiązkowe. W ciągu roku jest bowiem tylko osiem świąt, w które każda osoba wierząca powinna pójść do kościoła (nie licząc oczywiście wszystkich niedziel!). W 2021 roku są to:
- 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok / Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia (środa) - Trzech Króli / Objawienie Pańskie
- 4 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
- 16 maja (niedziela) - Wniebowstąpienie Pańskie
- 3 czerwca (czwartek) - Boże Ciało / Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
- 15 sierpnia (niedziela) - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (poniedziałek) - Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia (sobota) - Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Środa Popielcowa 2021 - co oznacza posypywanie głów popiołem?
Wielu osobom Środa Popielcowa kojarzy się przede wszystkim z posypywaniem głowy popiołem. Mało kto jednak pamięta, co oznacza ten obrzęd oraz skąd właściwie ksiądz bierze popiół! Warto pamiętać, że posypywanie głowy popiołem właśnie jest niezwykle symboliczne. Ma przypominać o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w Niedzielę Wielkanocną. Sam popiół jest symbolem tego, że wszystko, co doczesne i materialne kiedyś przemija, również ludzkie życie. Co ciekawe, popiół na Środę Popielcową powstaje przez spalenie palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku!
Uwaga! W Popielec katolików obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale również post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków jedzonych do syta do tylko jednego w ciągu całego dnia.
Środa Popielcowa 2021 - co zmienił koronawirus?
Chociaż pandemia koronawirusa nie spowodowała zakazu chodzenia do kościoła, to wprowadziła "drobne" zmiany. W kościołach obowiązuje limit osób, dozwolone jest również uczestnictwo w mszach świętych za pośrednictwem mediów. Jak się okazuje, nawet Środa Popielcowa musiała w tym roku nieco zmienić swoją formę. Zmianie uległ sam obrzęd posypywania głów popiołem. Do tej pory kapłan podczas posypywania głowy popiołem do każdego wiernego z osobna mówił słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". W tym roku będzie nieco inaczej.
- Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo - stosownie do okoliczności - sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc - czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Środa Popielcowa 2021 w warszawskich kościołach
W Środę Popielcową msze święte odprawiane są przeważnie zgodnie z niedzielnym harmonogramem. Sprawdziliśmy, w jakich godzinach odprawiane będą msze w wybranych stołecznych kościołach:
- Archikatedra św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8): msze św. o godz. 7:00, 7:30, 8:00, 19:00
- Kościół Świętego Krzyża (ul. Krakowskie Przedmieście 3): msze św. o godz. 8:00, 9:00, 12:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00
- Kościół Wszystkich Świętych (pl. Grzybowski 3/5): msze św. o godz. 6:30, 7:15, 8:00, 9:00, 10:00, 17:00, 18:00, 19:30
- Kościół św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście 68): msze św. o godz. 7:00, 15:00, 18:30, 21:00
- Świątynia Opatrzności Bożej (ul. Księdza Prymasa Augusta Hlonda 1): msze św. o godz. 7:00, 10:00, 12:00, 18:00, 20:00