Monika Pajek (32 l.) z Mokotowa już wybrała przedszkole dla swojej córeczki Natalki.
- Chciałabym, żeby chodziła do przedszkola przy ul. Lenartowicza, bo jest najbliżej domu. Jeśli tam się nie uda, to spróbujemy przy ul. Dąbrowskiego - opowiada pani Monika.
Do komputerów zasiądą dziś tysiące rodziców przyszłych przedszkolaków i pierwszoklasistów.
Rekrutacja odbywa się na stronie www.edukacja.warszawa.pl. Potrwa do 25 marca.
- Zgodnie z nową ustawą dziecko można zapisać do trzech placówek, chyba że gmina postanowi inaczej. Tak też zrobiliśmy i w tym roku podobnie jak przed laty w systemie można wskazać nieograniczoną liczbę miejsc - wyjaśnia Katarzyna Pienkowska z biura prasowego Ratusza. Podczas zapisów nie obowiązuje kolejność zgłoszeń, ale suma punktów zdobytych w trakcie rekrutacji.
Pierwszeństwo mają dzieci z rodzin wielodzietnych, zastępczych lub wychowywane przez samotnego rodzica. Dodatkowe punkty dostają dzieci niepełnosprawne lub takie, które mają niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo oraz pięciolatki i sześciolatki urodzone w drugiej połowie 2008 roku, o ile starają się o miejsca w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych w szkołach, położonych w odległości trzech kilometrów od miejsca zamieszkania.
Ratusz premiuje również rodziców, którzy rozliczają w stolicy PIT. Na wypełnienie wniosku w systemie i złożenie w przedszkolu wypełnionego formularza wraz z dokumentami rodzice mają czas do 26 marca. Lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie opublikowana 28 kwietnia. Do 7 maja trzeba będzie dostarczyć potwierdzenie, że chcemy, by tam chodziło. Dwa dni później w systemie pojawi się lista maluchów przyjętych do placówek.
Rodzice muszą pamiętać o dotrzymaniu terminów. Podczas rekrutacji nie obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy".
- Daty logowania i złożenia formularza w przedszkolu nie mają żadnego wpływu na kolejność przyjęcia dziecka. Przy zapisach do przedszkoli nie obowiązuje też rejonizacja - dodaje Katarzyna Pienkowska.
Zobacz też: Warszawa. Coraz więcej przedszkoli bez zerówek
Punkty do zdobycia podczas rekrutacji
128 punktów:
- dzieci z rodzin wielodzietnych (troje i więcej dzieci)
- wychowywane przez samotnego rodzica
- objęte pieczą zastępczą
- niepełnosprawne
- mające niepełnosprawnego rodzica
- z niepełnosprawnym rodzeństwem
64 punkty:
- pięciolatki (rocznik 2009) i sześciolatki z drugiej połowy 2008 roku, jeśli starają się o miejsce w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole, która znajduje się w odległości do trzech kilometrów od miejsca zamieszkania
32 punkty:
- dzieci z alergią pokarmową, kryterium dotyczy przedszkoli, które specjalizują się w żywieniu dzieci z alergiami
- dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz z rodzin objętych nadzorem kuratora lub asystenta rodziny
16 punktów:
- dzieci, których oboje rodzice pracują lub uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą
- dzieci samotnych rodziców, którzy pracują lub studiują
8 punktów:
- dzieci, których rodzeństwo w roku szkolnym 2014/2015 chodzić będzie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole, na którym rodzicom zależy najbardziej (placówka pierwszego wyboru)
4 punkty:
- dzieci, których rodzice płacą podatki w stolicy (PIT)
Czytaj również: Rekrutacja do przedszkoli 2014. Nowe zasady i kryteria rekrutacji. Jak zapisać dziecko do przedszkola?