Warszawa. Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski

i

Autor: NAC & Forum (2) Warszawa. Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski

PREZYDENCI WRÓCĄ DO KRAJU

Warszawa. Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski

2022-09-26 22:24

12 listopada z Anglii do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Tego samego dnia prezydenci spoczną w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wydarzenia te stanowią zwieńczenie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywie towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest przypomnienie Polakom o historii władz RP na uchodźstwie.

Szczątki prezydentów RP na uchodźstwie wrócą do Polski

Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski – to trzej Prezydenci RP na uchodźstwie, których szczątki zostaną sprowadzone do kraju. Uroczysty pochówek Prezydentów, który odbędzie się 12 listopada 2022 roku, w sposób symboliczny zwieńczy wysiłek i pracę, którą włożyli w to, by Polska odzyskała niepodległość i była demokratycznym krajem. Szczątki Prezydentów RP zostaną sprowadzone wojskowym transportem lotniczym z Newark w Anglii, gdzie obecnie spoczywają na Cmentarzu Lotników Polskich. Szczątki będą przetransportowane do Polski w asyście honorowej Wojska Polskiego. W Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie zostanie również pochowany Ryszard Kaczorowski z małżonką, którzy dziś spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. 

Do tej pory nie mieliśmy w Polsce miejsca upamiętniającego zasługi, jakie Prezydenci RP na uchodźstwie mają dla polskiej wolności w latach 1939-1990. Teraz takie miejsce pojawi się na mapie Polski. To przedsięwzięcie stanowi spłatę długu wobec polskiej emigracji, która przez pół wieku po zakończeniu II wojny światowej trwała niezłomnie na straży niepodległości. Władze Rzeczypospolitej Polskiej chcą, aby pamięć o misji Prezydentów RP na uchodźstwie na trwałe zagościła w świadomości Polaków – mówi Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Zasługi Prezydentów RP na uchodźstwie

Główną zasługą Prezydentów RP na uchodźstwie było zachowanie konstytucyjnej ciągłości władz Rzeczypospolitej Polskiej od września 1939 r., kiedy doszło do agresji Niemiec i ZSRR na Polskę, poprzez całą II wojnę światową i powojenną sowiecką okupację, aż do pierwszych, w pełni wolnych wyborów prezydenckich w 1990 r. Zakończeniem misji Prezydentów na uchodźstwie było uroczyste przekazanie w 1990 r. na Zamku Królewskim w Warszawie insygniów prezydenckich. Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, przekazał je Lechowi Wałęsie – pierwszemu polskiemu prezydentowi wybranemu w wyborach powszechnych po II wojnie światowej. Istnienie polskiego rządu i działalność Prezydentów RP na uchodźstwie dawały Polakom nadzieję, że ich ojczyzna w końcu odzyska wolność po ciężkich latach okupacji i totalitaryzmów. Urząd sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski.

Warszawa. Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski

i

Autor: NAC & Forum (2) Warszawa. Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski

Kampania "Misja: Wolna Polska"

Polaków łączy duma z historii naszego kraju, tym bardziej historia Prezydentów RP na uchodźstwie zasługuje dzisiaj na przypomnienie. Z tego powodu zainicjowaliśmy kampanię edukacyjną pod hasłem „Misja: Wolna Polska”. Celem kampanii jest przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy Polaków na temat historii Prezydentów i Rządu RP na uchodźstwie, najważniejszych postaci i faktów historycznych oraz uświadomienie wagi tej części historii dla utrzymania ciągłości polskiej państwowości i tożsamości narodowej. Ten rozdział naszej historii zdecydowanie zasługuje na mądre, długofalowe działania – mówi Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która jest organizatorem projektu.

W ramach kampanii „Misja: Wolna Polska” powstała strona internetowa www.misjawolnapolska.pl, na której można zapoznać się z historią Prezydentów RP na uchodźstwie, poznać fakty z ich życia i czasów urzędowania.

Sonda
Czy interesujesz się historią Polski?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki