Warszawa szczepi medyków. Która grupa warszawiaków będzie następna?

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Warszawa szczepi medyków. Która grupa warszawiaków będzie następna?

2021-01-07 17:16

W warszawskich szpitalach trwają szczepienia medyków przeciwko COVID-19. - W kolejce do szczepień czeka blisko 16 tys. personelu medycznego i niemedycznego z priorytetowej „grupy zero” - przekazał stołeczny ratusz. Do tej pory zaszczepiono ponad 2 tys. osób. Która grupa warszawiaków będzie następna?

Trwają szczepienia warszawskich medyków

Obecnie w Warszawie są 23 szpitale węzłowe (osiem z nich to szpitale miejskie), w których trwają szczepienia medyków. - W stołecznych placówkach ochrony zdrowia trwają szczepienia personelu medycznego i niemedycznego. Zaszczepiliśmy ponad 2 tys. osób z etapu 0. Dotąd dostaliśmy jednak niespełna 2,9 tys. szczepionek, znacznie poniżej zapotrzebowań. Wciąż czekamy też na wytyczne ws. kolejnych grup - poinformował na Twitterze Rafał Trzaskowski.

- Aby sprawnie szczepić lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych oraz personel pomocniczy, szpitale węzłowe muszą mieć zapewnione dostawy odpowiedniej liczby szczepionek. Szacujemy, że w całej Warszawie w ramach etapu 0 na szczepienia czeka około 100 tys. osób, z czego połowa to pracownicy sektora ochrony zdrowia. Rząd ogłosił, że zapisy na szczepienia personelu medycznego oraz pracowników szpitali, przychodni i aptek potrwają do 14 stycznia. Obecnie z funkcjonujących w Warszawie 23 szpitali węzłowych osiem z nich to szpitale miejskie (Czerniakowski, Inflancka, Wolski, Bielański, Grochowski, Praski, Solec, św. Rodziny), do których w ramach szczepień etapu 0 zgłosiło się ponad 4 tys. własnego personelu oraz ponad 11 tys. pracowników z innych podmiotów medycznych, a lista zgłoszeń będzie dłuższa. We wszystkich miejskich szpitalach zaszczepiliśmy już ponad 2 tys. personelu - powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Która grupa warszawiaków będzie następna?

Już niedługo rozpocznie się pierwszy etap szczepień przeciw COVID-10. Zgodnie z rządowymi wytycznymi objęci nim będą: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Rejestracja powszechnych szczepień ma zacząć się 15 stycznia, a od 25 stycznia mają zacząć się szczepienia kolejnych grup. - W tym czasie nadal będą podawane dawki szczepień pracownikom sektora ochrony zdrowia - zauważa Renata Kaznowska. Jak podaje wiceprezydent Warszawy, w stolicy szczepienia w ramach etapu 0 i I obejmą ponad 630 tys. osób, z czego ponad 480 tys. stanowić będą seniorzy. - Dotychczas wiemy, że jedynym kryterium kolejności szczepienia seniorów uwzględnionym przez rząd w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 jest wiek - Ministerstwo Zdrowia informuje, że w pierwszej kolejności szczepione mają być osoby powyżej 75. roku życia - dodaje Kaznowska.

Samorządy czekają na wytyczne

Jak przekazał stołeczny ratusz, samorządy nie otrzymały szczegółowych wytycznych dotyczących szczepień kolejnych grup obywateli, w tym nauczycieli. - Aby przygotować się do procesu szczepienia kolejnej bardzo dużej grupy mieszkańców naszego miasta (32 tys. nauczycieli, 13 tys. kadry niepedagogicznej i 13 tys. pracowników przedszkoli), wysłaliśmy do pracowników oświaty zapytanie, kto będzie zainteresowany szczepieniem. Po 7 stycznia otrzymamy deklaracje, ilu nauczycieli w miejskich placówkach oświatowych chce się zaszczepić przeciwko COVID-19. Natomiast w Warszawie cały sektor oświaty, w tym prywatne placówki – to blisko 68 tys. Nauczycieli - podkreśliła Kaznowska. Co więcej, Warszawa razem z Unią Metropolii Polskich wnioskowała o dodanie pracowników zarówno sektora oświaty, jak i żłobków do etapu I. - Zapisy dotyczące włączenia nauczycieli do tej grupy znajdują się w rządowym programie szczepień, natomiast czekaliśmy na decyzję rządu o objęciu szczepieniami w etapie I pracowników instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech – ten postulat został przyjęty, ale nie widnieje w dokumencie rządowym. W efekcie to, co znajduje się w Narodowym Programie Szczepień, który ma być wykładnią, znacznie odbiega od podawanych przez rząd informacji - tłumaczy wiceprezydent Warszawy.

Kogo obejmie drugi trzeci etap szczepień?

- W ramach etapu II ze szczepień będą mogły skorzystać osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagających wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia - podaje stołeczny ratusz. Zaczepić się będą mogli również pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych. Z kolei etap III obejmie przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz osoby powyżej 18. roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19.

Sonda
Czy planujesz zaczepić się na COVID-19?
Szczepienia przeciw COVID-19 w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki