Warszawa. Szokujące odkrycie celników. W paczce z Holandii były dwa żywe ptaszniki

i

Autor: Mazowiecka KAS Warszawa. Szokujące odkrycie celników. W paczce z Holandii były dwa żywe ptaszniki

Jadowita niespodzianka

Warszawa. Szokujące odkrycie celników. W paczce z Holandii były dwa żywe ptaszniki

2022-08-17 8:06

Zagraniczna przesyłka skrywała bardzo niebezpieczną niespodziankę. Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie skontrolowali paczkę, której zawartość zadeklarowana była jako prezent. Okazało się, że w środku były dwa żywe, jadowite ptaszniki! Pająki zostały bezpiecznie przetransportowane do ZOO.

Jadowite pająki w paczce

W paczce nadanej w Holandii miał być prezent. Nie dołączono do niej żadnych dokumentów. Celnicy postanowili więc skontrolować przesyłkę. Okazało się, że deklarowany "prezent" jest jadowity. W przesyłce były bowiem dwa żywe pająki!

Zobacz też: Wiszące ciało na ogrodzeniu. Przerażająca śmierć w Grodzisku Mazowieckim

Żeby stwierdzić, co to za gatunek, egzotyczni przybysze zostali przewiezieni do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Tam wszystko stało się jasne. "Specjaliści z insektarium wraz z koordynatorem ds. CITES mazowieckiej izby ustalili, że pająki należą do rodziny ptasznikowatych i pochodzą z Ameryki Południowej" - przekazali celnicy.

Okazało się również, że jeden z pająków to samiczka ptasznika czerwonokolanowego i znajduje się pod ochroną CITES. Z kolei drugi to kolorowy samiec - Pamphobeteus platyomma.

"Nowi mieszkańcy obecnie mieszkają na zapleczu pod troskliwym okiem Opiekunów Wiwarium Warszawskiego ZOO, a nadawcę przesyłki czekają konsekwencje złamania prawa" – poinformowali pracownicy ZOO.

Co grozi za nielegalne przewożenie okazów CITES?

"Brak dokumentów poświadczających legalne pochodzenie okazów CITES zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat" - przypomnieli celnicy.

Wiele znalezionych przez KAS okazów objętych jest konwencją waszyngtońską CITES o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Celem tej konwencji jest m.in. ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi.

Wcześniej pisaliśmy już np. o znalezionej w przesyłce czaszce krokodyla, czy krokodylich skórach. Tak też było w przypadku dwóch ptaszników.

Białe misie, znicze i balonik. Poruszający widok po zabiciu czterolatka przez tramwaj na ul. Jagiellońskiej
Sonda
Boisz sie pająków?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają