Warszawa: Tak drążą tunel pod Wisłą ZDJĘCIA

2011-05-20 19:05

Pracuje z prędkością 7 cm na minutę i wybudował już 330 metrów tunelu - pierwszy w Polsce superkret, czyli ogromna tarcza TBM, radzi sobie wyśmienicie. "Super Express" podejrzał, jak powstaje podziemny kolektor, który przejdzie pod dnem Wisły, by doprowadzać ścieki do oczyszczalni Czajka.

Metro Warszawskie odebrało właśnie od wykonawcy tarcze TBM, którymi już niebawem drążona będzie druga linia metra. Mniejszy, ale za to pierwszy warszawski superkret jest już znacznie dalej - tarcza drążąca tunel pod kolektor ściekowy dla Czajki doszła już do wału przeciwpowodziowego na Białołęce.

Wykopali jedną czwartą

- Pokonaliśmy już 330 metrów - cieszył się Adam Chwieduk z zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Na początku prędkość była imponująca, bo przedzieraliśmy się przez piach. Teraz tarcza wchodzi w iły, więc drążenie będzie szło trochę wolniej - zdradził.

Patrz też: Superkret z erektorem - Ta bestia zbuduje nam metro

Wolniej oznacza 1 cm na minutę, co daje średnio 15 m gotowego tunelu na dobę. Na jego przedzie pracuje tarcza, której towarzyszy masa urządzeń i rur odprowadzających wykopaną ziemię i układających ściany tunelu. Złoży się na nie ponad tysiąc pierścieni, a każdy z nich powstanie z 6 przywiezionych z Poznania betonowych elementów. Budowa każdego z pierścieni zajmuje 30 minut.

Pracują 10 metrów pod ziemią

- Za 5-6 tygodni dotrzemy pod Wisłę i przejdziemy 10 m pod jej dnem. W szybie na Bielanach będziemy pod koniec sierpnia - opowiadał Józef Pawłowski (50 l.), zastępca dyrektora centrum robót specjalistycznych Hydrobudowy 9, która razem z PRG Metro buduje kolektor. Jacek Wojciechowicz (48 l.), wiceprezydent Warszawy, który wczoraj odwiedził plac budowy, był zachwycony postępem prac. - To nieporównywalna z niczym innym metoda, naprawdę światowy poziom. Możemy się cieszyć, że Warszawę na to stać - stwierdził.

Długi na 1300 m i szeroki na 5,35 m tunel, w którym ułożone i zabetonowane zostaną dwie rury o średnicy 1,6 m, ma być gotowy na przyjęcie ścieków pod koniec roku. Jego budowa kosztuje 176 mln zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają