We wtorek na głównym dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie ustawiono dość kontrowersyjny pomnik z papieżem w roli głównej. Naturalnej wielkości rzeźba Jana Pawła II stoi w basenie wypełnionym czerwoną cieczą. Papież trzyma nad głową wielki głaz przypominający meteor, którym chce cisnąć o glebę. Autorem dzieła jest Jerzy Kalina, znany, zaangażowany w politykę rzeźbiarz. Zaprojektował on m.in. czarne schody na pl. Piłsudskiego upamiętniające katastrofę smoleńską. Rzeźba przed Muzeum Narodowym ma upamiętnić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. „Zatrute źródło” ma zostać oficjalnie odsłonięte w czwartek w ramach obchodu roku papieskiego.
Warszawa: Fotoradary stanęły na moście i... znikają! [GALERIA]
Kontrowersyjne dzieło wywołało sporą dyskusję na temat sposobu przedstawienia rzeźby. - Chciałbym żebyśmy zachowali umiar w ocenie tego wydarzenia. - komentował newsweekowi w maju Łukasz Gaweł, pełniący obowiązki dyrektora muzeum. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „co autor miał na myśli?” Ciśnięcie meteorem o glebę może oznaczać koniec ludzkości, tak jak to miało miejsce przy wyginięciu dinozaurów. Z kolei inne głosy mówią, że papież właśnie chce ochronić planetę łapiąc asteroidę w swoje dłonie. Większość dyskutujących osób jest zgodna z tym, że tytuł „Zatrute źródło” ma swoje odniesienie do pedofilii.
Poniżej znajduje się galeria, w której znajdziesz wyżej wspomniane rzeźby oraz dla kontrastu inne pomniki papieża Jana Pawła II
Polecany artykuł:
Jedno jest pewne. Pomnik jest odpowiedzią na słynne dzieło z 1999 r. Maurizio Cattelana "La nona Ora". Rzeźba przedstawiała Jana Pawła II, który został przygnieciony meteorem. 21 grudnia 2000 roku nie spodobało się to posłom Halinie Nowinie Konopce i Witoldowi Tomczakowi. Politycy w ramach protestu postanowili „uratować” papieża i usunąć meteoryt przygniatający Jana Pawła II.
Poniżej znajduje się galeria, w której znajdziesz wyżej wspomniane rzeźby oraz dla kontrastu inne pomniki papieża Jana Pawła II