Warszawa. Tomasz Pactwa: Bezpłatne komputery czekają na uczniów

2014-09-26 4:00

Rozmowa z Tomaszem Pactwą, dyrektorem Biura Pomocy i Projektów Społecznych stołecznego Ratusza

- Urząd miasta rozdaje komputery z dostępem do Internetu. Może na nie liczyć aż 1000 uczniów!

- Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich prowadzimy projekt "Argos - Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dzieci i młodzieży w Warszawie". Jest on adresowany do uczniów z V i VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Chcemy dotrzeć do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, którym bezpłatnie użyczymy laptopy z bezprzewodowym dostępem do Internetu przez pięć lat. Ponadto w ramach projektu wyposażymy 30 miejskich placówek - m.in. bibliotek, placówek wsparcia dziennego, zespołów ognisk wychowawczych - łącznie w 150 stanowisk komputerowych. W placówkach tych realizowany będzie program na rzecz włączenia cyfrowego, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, młodzieży i seniorów.

- Dlaczego akurat komputery i Internet? Czy uczniowie nie mają poważniejszych potrzeb?

- Żyjemy w epoce społeczeństwa informacyjnego. Dostęp do Internetu, szczególnie w młodym wieku, jest bardzo istotny. Wspomaga cały proces rozwojowy, edukację, umiejętność komunikacji, wykorzystywania nowych mediów. Bardzo zależy nam na tym, żeby w Warszawie było jak najmniej młodych osób wykluczonych z tego obszaru. Warto dodać, że już od kilku lat rozwijamy na terenie Warszawy program tworzenia miejsc z bezpłatnym dostępem do Internetu poprzez Wi-Fi.

- Jacy uczniowie mogą się starać o komputer z dostępem do Internetu?

- O udział w projekcie mogą wystąpić rodzice lub opiekunowie prawni ucznia będący mieszkańcami Warszawy. Ponadto przeciętny miesięczny dochód za 2013 r. na członka rodziny w gospodarstwie domowym nie może być wyższy niż 1299 zł netto. Laptopy przekażemy tym uczniom, którzy mają najwyższe wyniki w nauce. W przypadku uczniów V i VI klasy szkoły podstawowej decydują oceny ze świadectwa, dla uczniów gimnazjów liczą się wyniki sprawdzianu szóstoklasisty, dla uczniów pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej - wyniki egzaminu gimnazjalnego.

Zobacz też: Warszawa: Ruszył proces drogowego ZABÓJCY! Kryminalista nie spojrzał w oczy siostrze Patryka..

- Do kiedy i gdzie rodzice mogą składać wnioski?

- Wnioski składamy w szkole, w której dziecko się uczy. Wyjątkiem są uczniowie pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych - w tym wypadku wnioski składamy w gimnazjum, które dziecko ukończyło. Rekrutacja już trwa i wnioski są przyjmowane najpóźniej do wtorku, 30 września, do godziny 15.00.

- Jak złożyć wniosek?

- Wniosek należy wypełnić elektronicznie, wchodząc na stronę internetową: Wniosek.argos.um.warszawa.pl. Po wypełnieniu rodzic lub opiekun prawny ucznia zgłasza się do odpowiedniej szkoły w celu zatwierdzenia i podpisania wniosku. Jeżeli nie mamy możliwości wypełnienia wniosku elektronicznie we własnym zakresie, pomoc uzyskamy w sekretariacie szkoły. Zachęcam rodziców do składania wniosków. Komputerów jest bardzo dużo i jest realna szansa, że wasze dziecko go otrzyma!

- W regulaminie projektu jest zastrzeżenie, że obejmuje on jedynie dzieci, które razem z opiekunami mieszkają w Warszawie. A więc jeśli mieszkam w Piastowie czy Ząbkach, a uczę się w Warszawie, to program Argos mnie już nie dotyczy?

- Projekt obejmuje tylko mieszkańców stolicy, bowiem jest realizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa. O środki z funduszy europejskich na tego typu projekt mogła ubiegać się każda jednostka samorządu terytorialnego w Polsce. Dodam tylko, że Warszawa projekt na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu realizuje już po raz trzeci. Wcześniej objęliśmy działaniami łącznie 2900 osób z niepełnosprawnościami.

- Warunkiem odebrania laptopa ma być także uczestnictwo w dwudniowym szkoleniu komputerowym.

- Tak. W ramach szkolenia każdy uczeń będzie mógł wybrać temat i poziom szkolenia. Poza obsługą komputera, do wyboru będzie m.in. pakiet biurowy, tworzenie stron internetowych czy baz danych. W drugim dniu szkolenia po zakończeniu zajęć z rodzicem lub opiekunem prawnym ucznia zostanie podpisana umowa, na podstawie której przekażemy laptop z dostępem do Internetu.

Zobacz też: Warszawa: Muzeum Powstania Warszawskiego do końca WRZEŚNIA czeka na zgłoszenia. Zdobądź nagrodę!

- To niejedyny program adresowany do uczniów w Warszawie. Tworzone są także lokalne systemy wsparcia na Pradze-Północ, Targówku i na Pradze-Południe.

- Rozpoczęliśmy od tych dzielnic. Z naszych danych wynikało, że występuje tam wysokie natężenie negatywnych zjawisk, np.: nieusprawiedliwione nieobecności uczniów w szkołach, słabe wyniki nauczania, duża liczba skierowań do pieczy zastępczej, zjawiska związane z przemocą domową. Takie kryzysowe obszary występują w całej Warszawie, ale właśnie na Pradze-Północ, Targówku i Pradze-Południe ich kumulacja jest duża. Dlatego chcieliśmy się tymi miejscami, szkołami, do których chodzą dzieci, zająć kompleksowo. Teraz takie systemy tworzymy także na Ochocie, Bielanach, w Śródmieściu i w Ursusie.

- Na czym polegają lokalne systemy wsparcia?

- Przy lokalnym systemie wsparcia współpracuje wiele instytucji mających ofertę dla młodych ludzi, m.in.: urząd dzielnicy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, ośrodki sportu i rekreacji oraz streetworkerzy, czyli pedagodzy ulicy, którzy pracują z młodzieżą. Zaangażowani w system ludzie pracują z całą grupą dzieci ze szkoły na danym terenie, a także skupiają się na pomocy tym osobom, które mają szczególne potrzeby.

- Jak wygląda praca z dziećmi?

- Oferta jest bardzo szeroka - m.in. pomaganie w odrabianiu lekcji, zajęcia z historii, fotografii, tańca, zajęcia z programowania, wyjazdy dla dzieci, wyjścia do kina. Inicjatyw jest mnóstwo - na przykład powstało radio TuPraga.waw.pl. Zależy nam, żeby dzieci nie opuszczały lekcji i by ich oceny się poprawiły. Choć to dopiero początek akcji, efekty już zaczynają być widoczne.

Rodzicu, o tym pamiętaj!

ť Zapoznaj się z regulaminem naboru i wzorem umowy, dostępnymi na stronie

Argos.um.warszawa.pl.

ť Złóż wniosek do 30 września, wchodząc na stronę Wniosek.argos.um.warszawa.pl

ť Twoje dziecko może bezpłatnie otrzymać laptopa z Internetem na 5 lat, wsparcie techniczne i serwis oraz wziąć udział w szkoleniu.

ť Chcesz wiedzieć więcej o projekcie, zadzwoń pod numer 22 443-02-76

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki