Zabójcze powietrze przy trasach. Gęsta zabudowa i bliskość ulicy tak jak jest np. w al. Niepodległości czy na ul. Targowej to największe szanse na groźne zatrucie organizmu.
Auta to nie wszystko
- Ryzyko zachorowań dla mieszkańców domów przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych jest bardzo duże - mówi Emilia Trębińska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która kontroluje zanieczyszczenia powietrza w mieście.
Patrz też: Warszawskie powietrze truje! Czy będzie trzeba nosić maski ochronne?
Więcej
https://www.se.pl/wiadomosci/lokalne/warszawa/warszawskie-powietrze-truje-aa-CZSZ-kKQt-RUqd.html
Nie tylko spaliny samochodów i autobusów mają wpływ na stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu. W zimę dodatkowym zagrożeniem dla nas są piasek i sól, które są sypane na drogi i które później spod kół wzbijają się w powietrze. Latem do atmosfery dociera z kolei więcej efektów ścierania opon.
Mieszkańcy domów jednorodzinnych też nie mają czystego sumienia. Z kominów do atmosfery wydobywa się wiele szkodliwych substancji, bo niektórzy ogrzewają domy... spalając śmieci.
Zatrute przedmieścia
Dlatego do dzielnic zagrożonych dużym stężeniem szkodliwych substancji dołączają Wawer, Wesoła, Ursus, Włochy i Rembertów.
W warszawskim powietrzu znajduje się wiele substancji chemicznych, ale najgroźniejszy wśród nich jest pył PM10, który zawiera aż 80 proc. pyłu PM2,5. - To substancja podobna do aerozolu, więc bez problemu może trafić do naszych płuc i krwi - mówi Trębińska. Co to oznacza? - Choroby układu oddechowego i nowotwory, mówiąc najkrócej - dodaje ekspert WIOŚ.
W tych miejscach jest najgorzej:
1 ul. Targowa
2 ul. Grochowska
3 al. Niepodległości
4 al. 3 Maja i al. Armii Ludowej
5 al. Jana Pawła II
6 Zielona Białołęka blisko Trasy Toruńskiej
7 Międzylesie niedaleko fabryk
8 Ursynów (al. KEN, Rosoła, Puławska, Ciszewskiego, Poleczki)
9 Trakt Lubelski