WARSZAWA. Uczcij pamięć powstańców

2013-04-18 3:00

Stolica pamięta o tragicznych wydarzeniach w warszawskim getcie. Z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania na Muranowie i Woli przez kilka dni odbywać się będą uroczystości. Będą koncerty, pokazy filmów, wykłady, spacery oraz językowe i plastyczne warsztaty dla dzieci.

Obchody rozpoczną się już dziś w Operze Narodowej, gdzie odbędzie się koncert Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej. Będzie go można zobaczyć na antenie TVP 2 o godz. 22.35.

Również dziś w Fotoplastikonie Warszawskim zostanie otwarta wystawa zdjęć z getta "Okno na tamtą stronę". Ale wydarzenia rocznicowe będą skoncentrowane przede wszystkim na Muranowie i Woli. W piątek politycy wraz przedstawicielami środowisk żydowskich oddadzą hołd pomordowanym pod pomnikiem Bohaterów Getta. Wieczorem warto odwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich, które w tę okrągłą rocznicę rozpocznie swoją działalność. Po imprezie przed budynkami MHŻP oraz przed Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie wysłane światełko pamięci do nieba.

Natomiast w weekend 20-21 kwietnia żydowskie muzeum zaprasza rodziców z dziećmi na Dni Otwarte. Podczas międzypokoleniowych zajęć edukacyjno-kulturalnych będzie tworzona instalacja artystyczna upamiętniająca rocznicę, a dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach plastycznych inspirowanych historią sprzed 70 lat. - To wspaniała okazja, by zobaczyć ikonę architektury, jaką jest Muzeum Historii Żydów Polskich, a także poznać bliżej tę niezwykłą kulturę. Będą warsztaty językowe z hebrajskiego i jidysz, wyklejanie muralu z żonkili i wycieczki śladami historii. Naprawdę warto się pojawić - mówi Piotr Kossobudzki, rzecznik MHŻP.

W sobotę zwiedzający obejrzą film o powstaniu "Rotem" w reżyserii Agnieszki Arnold, a wieczorem na scenie muzeum odbędzie się spektakl "Mapy pamięci", którego scenariusz jest oparty na wywiadach z ocalałymi powstańcami.

Na sam koniec obchodów na Muranowie odbędzie się Łańcuch Pamięci. Wzdłuż dawnych granic getta ustawią się uczestnicy ze zniczami w dłoniach, tym wyjątkowym znakiem chcą upamiętnić jego mieszkańców. Poza tym w dniach 19-21 kwietnia na ulice Warszawy wyjdzie kilkuset wolontariuszy. Rozdając papierowe żonkile, będą opowiadali o ich symbolice w powstaniu. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Szczegóły w ramce.

Program obchodów:

CZWARTEK

Godz. 18 - Fotoplastikon, Al. Jerozolimskie 51, Otwarcie wystawy "Okno na tamtą stronę. Getto warszawskie w latach 1939-1945". Wstęp 2 i 4 zł

Godz. 20 - Teatr Wielki-Opera Narodowa, pl. Teatralny 1, Uroczysty koncert w wykonaniu Filharmonii Izraelskiej (relacja o godz. 22.25 w TVP 2)

PIĄTEK

Godz. 10 - Uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta z udziałem powstańców, prezydenta Bronisława Komorowskiego, prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, przedstawicieli rządu i środowisk żydowskich

Godz.19 - Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6, koncert zespołu Bund Band dla Marka Edelmana, wstęp wolny (telefoniczna rezerwacja miejsc 22 471-03-01)

Godz. 21.30 - MHŻP, instalacja świetlna upamiętniająca wybuch powstania, wstęp wolny

SOBOTA

Godz. 12 oraz 14 - MHŻP, pokazy filmu dokumentalnego Agnieszki Arnold "Rotem", wstęp wolny

Godz. 17 - MHŻP - wykład prof. Samuela Kassowa "Codzienność życia i śmierci. Podziemne archiwum warszawskiego getta", wstęp wolny

Godz. 19 - MHŻP, spektakl "Mapy Pamięci" na podstawie wywiadów z ocalałymi powstańcami

NIEDZIELA

Godz. 17 - Warszawska Masa Krytyczna przejedzie w rajdzie pamięci dla powstańców z getta

Godz. 19 - Muranów/Wola, akcja społeczna Łańcuch Pamięci, uczestnicy staną ze zniczami wzdłuż dawnych murów getta

Godz. 19.30 - kładka na Chłodnej, wystawa multimedialna "Tu było getto"

Godz.19.30 - Chłodna, koncert "Pieśni z getta" to osobiste historie i fragmenty wspomień powstańców, czym była sztuka w gettcie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają