Warszawa. Uroczystości 80. rocznicy Powstania Zamojskiego. Największe powstanie w okupowanej Europie

i

Autor: IPN Warszawa. Uroczystości 80. rocznicy Powstania Zamojskiego. Największe powstanie w okupowanej Europie

PLAN GERMANIZACJI

Warszawa. Uroczystości 80. rocznicy Powstania Zamojskiego. Największe powstanie w okupowanej Europie

2022-11-19 12:50

Ponad 100 tys. mieszkańców, w tym 30 tys. dzieci wypędzono z domów w czasie wysiedleń Zamojszczyzny. Akcja, którą Niemcy rozpoczęli 27 listopada 1942 r. została przerwana dzięki walce Armii Krajowej i Batalionów Wschodnich. Było to jedno z największych powstań w okupowanej Europie.

Warszawa. 80. rocznica Powstania Zamojskiego

Organizatorami obchodów są Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Zamość. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji poległych i zmarłych uczestników Powstania Zamojskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po jej zakończeniu odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołów przybyłych z Zamojszczyzny.

W południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się Apel Pamięci. Podczas uroczystości na głównym placu stolicy Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczy osobom zasłużonym Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Planowane jest wystąpienie ministra Kasprzyka. Głos zabierze również poseł Sławomir Zawiślak, pełniący również obowiązki prezesa okręgu zamojskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski, który przekaże wprowadzone do obiegu kartki pocztowe pt. „80. rocznica wybuchu Powstania Zamojskiego”. Obchody zwieńczy ceremonia złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Powstanie Zamojskie. Plan germanizacji

Powstanie było konsekwencją rozpoczętej przez Niemców akcji wysiedleńczej wymierzonej w mieszkańców Zamojszczyzny. W 1941 r. Heinrich Himmler postanowił uczynić z Zamojszczyzny „pierwszy czysto niemiecki europejski okręg osadniczy”. Celem jego utworzenia miało być też stworzenie bazy wypadowej dla germanizacji Ukrainy i Białorusi. Miał to być wstęp do realizacji Generalnego Planu Wschodniego III Rzeszy (Generalplan Ost). W ciągu ćwierć wieku planowano wysiedlenie milionów Słowian z krajów Europy Wschodniej i Środkowej i sprowadzenie na te tereny „etnicznych” Niemców.

Sonda
Czy interesujesz się historią Polski?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają