Narodowy Instytut Onkologii

i

Autor: Shutterstock Narodowy Instytut Onkologii

LEŻAŁY W ARCHIWUM 100 LAT

Warszawa. W archiwum Narodowego Instytutu Onkologii odnaleziono stuletnie próbki nowotworów!

2022-10-07 16:43

Archiwa Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie kryją niesamowite tajemnice. Naukowcy w odmętach archiwum odnaleźli próbki nowotworów, które były pobierane od pacjentów prawie 100 lat temu! Według profesorów i doktorów, dzięki temu odkryciu, zostanie rozwinięta teoria dotycząca wpływu niektórych wirusów na rozwój raka!

Warszawa. Odnaleziono próbki nowotworów sprzed 100 lat

Dla naukowca odkrycie takiego źródła wiedzy, jak mamy tutaj, jest czymś naprawdę ekscytującym – mówi prof. Elżbieta Sarnowska, kierowniczka Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej NIO w programie „Polska i Świat”.

Jak się okazało, w odmętach archiwum Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie znaleziono próbki nowotworów. Niektóre z nich pochodzą nawet z lat 20. ubiegłego wieku! – Próbki przez te wszystkie lata 80., 90. były przechowywane w archiwum Zakładu Patomorfologii. A teraz w związku z przebudową instytutu, likwidowaniem kolejnych budynków, zostały odnalezione i uratowane przed zniszczeniem – opowiada dalej prof. Andrzej Mróz z Zakładu Patologii i Diagnostyki Laboratoryjnej NIO. Doktorzy mówią, że takie odkrycia nie zdarzają się zbyt często. Rzadko kiedy tak stary materiał pooperacyjny jest zachowany w tak dobrym stanie! Zazwyczaj próbki są utylizowane po 20-30 latach od pobrania.

Narodowy Instytut Onkologii. Zostaną przeprowadzone wyjątkowe badania

Z tych bloczków odzyskamy materiał, zrobimy preparaty i po raz kolejny rozpoznamy choroby, rozpoznamy nowotwór – tłumaczy prof. Andrzej Mróz. – Możemy sprawdzić, jak zmieniły się nowotwory, ich rodzaje czy wiek chorych – opisuje dr Natalia Rusetska.

Zespół poszukuje także odpowiedzi na pytania, czy i jaką rolę na powstanie nowotworu odgrywają styl życia i środowisko. Wyniki będą skonfrontowane z tym, co już wiemy” – czytamy w TVN.

Jak się okazuje, odnalezione próbki, które lata temu powinny zostać zniszczone, nie są anonimowe. Znaleziono też księgi z informacjami o pacjentach, od których zostały pobrane! – Każdy bloczek ma swój numer i później znajdujemy w kartach pacjentów informacje, z jakiej części, z jakiego narządu był pobrany i jaki to był wcześniej klasyfikowany guz – relacjonuje dr Natalia Rusetska.

Próbki są już od miesiąca badane przy użyciu nowoczesnych metod. Pojawiły się nawet pierwsze wnioski. – Średnia wieku rozpoznania nowotworu w latach 40. była niższa niż teraz – mówi prof. Andrzej Mróz. Z czego to wynika? – Prawdopodobnie z innego stylu życia, z braku badań przesiewowych, braku badań profilaktycznych – odpowiada profesor.

Sonda
Czy osoby chorujące na nowotwory mogą liczyć w Polsce na wystarczającą opiekę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki