Nowoczesne poczekalnie, komfortowe gabinety; dużo roślin, relaksująca muzyka i zapach olejków eterycznych, jednak - jak powiedziała PAP Marta Bąkowska, specjalista psychologii klinicznej dzieci i młodzieży z IP CZD - istota tej zmiany polega nie tyle na estetyce, co na stworzeniu systemu, który usprawni pomoc i skróci czas oczekiwania na psychoterapię czy wizytę u psychiatry.
"Pierwszym krokiem ma być kontakt pacjenta lub rodzica z infolinią. Jeśli okaże się, że dziecko potrzebuje pomocy, zostanie mu przydzielony psycholog - opiekun pacjenta. Ta osoba będzie towarzyszyć pacjentowi od początku do końca leczenia, a po powrocie do zdrowia nadal będzie monitorować sytuację" - powiedziała Bąkowska.
Numery infolinii dla dzielnic, które przystąpiły do projektu, czyli Bielan, Bemowa, Żoliborza, a teraz Wawra, można znaleźć na stronie internetowej www.ezrauksw.pl. Jeśli dziecko będzie wymagać psychoterapii lub wizyty u lekarza psychiatry, trafi do jednego z centrów Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
Polecany artykuł:
"W przestrzeni, którą dostaliśmy na terenie Centrum Zdrowia Dziecka, ma funkcjonować także dzienny oddział dla dzieci, które z powodu np. lęków i depresji, nie mogą już normalnie realizować obowiązku szkolnego. W razie potrzeby w CZD jest także psychiatryczny oddział całodobowy" - powiedziała psycholog.
Założenie nowego systemu jest również takie, że specjaliści będą wychodzić z pomocą do młodych pacjentów, wspierać ich w funkcjonowaniu w życiu szkolnym i domowym, współpracować np. z pracownikami socjalnymi. Taki model opieki jest spójny z tzw. modelem pierwszego stopnia referencyjności wprowadzonym przez NFZ.
"Pandemia nasiliła problemy ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Pojawiły się też nowe zagrożenia, związane chociażby z izolacją. To wszystko nałożyło się na "odwieczną" zapaść, kolejki, brak specjalistów" - powiedziała Bąkowska.
Polecany artykuł:
Na razie projekt jest współfinansowany ze środków europejskich, ale jego twórcom zależy, by ten model, jeśli się sprawdzi, stał się powszechnym standardem. Na przeszkodzie może stanąć jedynie brak specjalistów. Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" wciąż poszukuje pracowników, którzy będą zatrudnieni w ramach projektu: psychiatrów, psychoterapeutów, psychologa i pielęgniarki psychiatrycznej.