Przenosiny oddziałów ze Szpitala na Solcu do Szpitala Południowego
Trwają przenosiny oddziałów ze Szpitala na Solcu do Szpitala Południowego. Dlaczego tak się dzieje? Ratusz przypomniał, że zgodnie z planami władz miasta wybudowany za ponad 400 mln zł Szpital Południowy miał być wielospecjalistyczną placówką leczniczą. Te ambitne plany pokrzyżowała jednak pandemia COVID-19. Niezbędne było wówczas uruchomienie w Polsce tymczasowych szpitali przeznaczonych do przyjmowania tylko osób zakażonych koronawirusem. Taką placówką stał się m.in. Szpital Południowy. Później decyzją ministra zdrowia, od 1 kwietnia 2022 roku wszystkie szpitale tymczasowe zostały zlikwidowane, a łóżka covidowe wygaszone.
Zobacz też: Czterolatek zabity przez tramwaj w Warszawie. Są wyniki sekcji zwłok chłopczyka
"Ponieważ Szpital Południowy nie posiada samodzielnego kontraktu z NFZ, do placówki na Ursynowie są stopniowo przenoszone oddziały ze Szpitala na Solcu. Jest to skomplikowana procedura, która wymaga m.in. wyposażania obiektu w sprzęt medyczny i odpowiednią zabudowę, a proces otwierania oddziałów specjalistycznych w Szpitalu Południowym odbywa się w ścisłej współpracy z NFZ" - wyjaśnił ratusz.
Są już nowe oddziały w Szpitalu Południowym
Do szpitala na Ursynowie przeniesiono już z Solca: oddział wewnętrzny z pododdziałem kariologii (łącznie 50 łóżek), izbę przyjęć i oddział intensywnej opieki medycznej na 6 łóżek. Co więcej, w Szpitalu Południowym znajduje się również 7 nowoczesnych i świetnie wyposażonych bloków operacyjnych, a od 27 czerwca w placówce otwarto także oddział ginekologiczno – położniczy (26 łóżek) oraz oddział neonatologiczny z 10 łóżkami.
Nie przegap: Sandra przegrała z guzem mózgu. Rodzice 6-latki opublikowali wzruszające nagranie. W ostatnich chwilach towarzyszyła jej muzyka Sanah
Warto dodać, że na oddziale położniczym znajdują się 4 przestronne sale porodowe z izbą przyjęć, sale do hospitalizacji oraz pozostające w gotowości pomieszczenia bloku operacyjnego – sala cięć cesarskich oraz sala operacyjna do interwencji w przypadkach nagłych.
"Kobiety chętnie decydują się na porody w Szpitalu Południowym – dotychczas przyszło w nim na świat 95 dzieci. Szpital Południowy zawarł również umowę partnerską z Centrum Medycznym „Żelazna” – Szpital i Przychodnia Św. Zofii, aby korzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych" - przekazał ratusz.
Kolejne zmiany zajdą w piątek, 19 sierpnia. Wówczas do szpitala na Ursynowie zostanie przeniesiony SOR. Nie oznacza to jednak, że w Szpitalu na Solcu potrzebujący nie otrzymają pomocy. Jak zapowiedział ratusz, chociaż w budynku przy ul. Solec zostanie zamknięty Szpitalny Oddział Ratunkowy, to w ciągu dnia na miejscu będzie zapewniony dyżur medyczny – w razie zagrożenia życia lub zdrowia pacjent zostanie przewieziony karetką do szpitala. Co więcej, równolegle prowadzona jest rozbudowa i modernizacja SOR w Szpitalu Czerniakowskim.
"W przychodni przyszpitalnej przy ulicy Solec 99 codziennie od godziny 18.00 do 8.00 oraz w weekendy będziemy kontynuować opiekę dla naszych mieszkańców w ramach Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej" - zapewnił ratusz.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ: Szpital Południowy wrócił w ręce miasta
Co jeszcze się zmieni?
- W kolejnym etapie (jesienią) w szpitalu na Ursynowie zaplanowaliśmy uruchomienie oddziału ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotezoplastyce z 29 miejscami oddziału chirurgii ogólnej, ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej (28 łóżek), OIT (4 łóżka) oraz pracownię endoskopii - poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.