Warszawa, Wola. Kolejne zgłoszenia o martwych kaczkach w stolicy! Co jest zabiło?!

i

Autor: Wojciech Olkuśnik/East News, Shutterstock

WYNIKI SEKCJI PADŁEJ KACZKI

Warszawa, Wola. Kolejne zgłoszenia o martwych kaczkach w parku! Co je zabiło?!

2022-09-22 18:49

Do stołecznego ratusza zaczęło wpływać coraz więcej zgłoszeń, próśb o interwencje w sprawie martwych kaczek. Mieszkańcy znajdowali je w parku Szymańskiego na warszawskiej Woli. Stołeczny ratusz zlecił badania wody w wolskich parkach. Warto przypomnieć, że w sierpniu podobna sytuacja miała miejsce w sąsiednim parku - Moczydło.

Naukowcy wykryli w rzece bakterie! Co zabiło kaczki?

Na terenie parku Szymańskiego na warszawskiej Woli znajduje się sztuczna rzeka. To właśnie w niej mieszkańcy odnaleźli martwe kaczki. Naukowcy pobrali próbki wody i przebadali je.

Okazało się, że odnaleziono w nich bakterię Clostridium botulinum Typu „C”, inaczej laseczkę jadu kiełbasianego. Ta bakteria stanowi gigantyczne zagrożenie dla kaczek krzyżówek. Może być również niebezpieczna dla innych zwierząt. W sierpniu bieżącego roku tę samą bakterię znaleziono w sąsiednim parku Moczydło.

CZYTAJ TEŻ: Pościg na Woli w Warszawie. Uzbek zwiewał policji czerwonym volkswagenem

To drugie miejsce obok Parku Moczydło, gdzie w trosce o zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół wprowadzamy czasowy zakaz ich kąpieli i pojenia. Na szczęście bakteria ta bardzo źle znosi chłody, więc niedługo powinna wyginąć, a jak uzyskamy tego potwierdzenie, natychmiast poinformujemy – przekazał burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski w rozmowie z onetem.

Ratusz otrzymał sekcję padłej kaczki. Wyniki są szokujące!

W stawie parkowym na szczęście nie stwierdzono obecności bakterii. Ratusz jednak zaleca, by nie korzystać z niego przez najbliższy czas.

Do stołecznego ratusza dotarły również wyniki sekcji padłej kaczki. – W jej krwi i wątrobie stwierdzono obecność toksyny botulinowej, która była prawdopodobną przyczyną jej śmierci – przekazał ratusz.

Bakterii nie można usunąć w sposób bezpieczny dla innych organizmów w zbiornikach. Jedynym wyjściem jest ograniczenie kontaktu z wodą i oczekiwanie, aż niskie temperatury w naturalny sposób wyeliminują zagrożenie.

ZOBACZ TEŻ: Warszawa. Samotny piesek błąkał się po tramwaju. Jego pani rozpoczęła dramatyczne poszukiwania

Kilka słów o laseczkach jadu kiełbasianego

Laseczki jadu kiełbasianego to gram-dodatnia bakteria w kształcie laseczki. Pierwszy raz została wyizolowana w 1895 roku z domowej roboty solonej szynki. W Księdze Rekordów Guinnessa jest zaklasyfikowana jako najbardziej śmiercionośny organizm, bowiem wytwarza najsilniejszą egzotoksynę, której 450 g teoretycznie mogłoby zlikwidować całą ludzkość!

Sonda
Czy miałeś kiedyś nieprzyjemne zdarzenie związane ze zwierzętami?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają