Zarząd Zieleni Warszawy rozpoczął pierwsze w tym roku koszenie trawników w stolicy. W ubiegłym roku prezydent Rafał Trzaskowski wydał kategoryczny zakaz ścinania zieleni. Dlaczego teraz kosiarze mogą wrócić do pracy? - To idealny moment, ponieważ pogoda sprzyja, a po chłodnej wiośnie trawniki mocno przyrosły – tłumaczą pracownicy ZZ. Zakaz nałożony przez prezydenta był bowiem związany z panującymi w ubiegłe lato upałami i suszą. - Na bieżąco monitorujemy przyrost traw i warunki pogodowe. Od tych czynników zależą rodzaj, zakres i częstotliwość podejmowanych prac. Ale nie tylko. Koszenie dostosowujemy także do różnych typów trawników dodaje Zarząd Zieleni.
Koszenie - kiedy i gdzie?
Najczęściej w Warszawie koszenie odbywa się na tzw. trawnikach reprezentacyjnych, np. wokół rabat kwiatowych i w miejscach gdzie są zlokalizowane systemy nawadniające. Zaś łąki koszone są raz w roku, by pozwolić im na naturalną sukcesję. W parkach czy skwerach mogą być skoszone dwa razy, jeśli pozwalają na to warunki przyrodnicze. Polany w parkach, z których rekreacyjnie korzystają mieszkańcy, są koszone częściej.
Po co kosić?
Dlaczego kosi się trawniki? Dzięki temu lepiej się ukorzeniają, mogą prawidłowo rozwijać się i rosnąć. Zbyt wyrośnięta trawa kładzie się, a dolne części roślin drewnieją. Podczas opadów w upalne dni może też rozpocząć się proces gnilny, co skutkuje wypadaniem roślin. Rozpoczęcie koszenia w połowie maja ma sprzyjać kwiatom, które kończą wtedy kwitnienie lub już przekwitły.
Koszenie trawników odbywa się również dla naszego bezpieczeństwa. Mowa o tej zieleni, która rośnie wzdłuż ulic. Tu ścinanie traw odbywa się trzy razy do roku.