To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć naturalnych i nadnaturalnych rozmiarów figury, na przykład imponującą trzymetrową rzeźbę Igora Mitoraja +Ikaria+ z 1996 roku. Praca ta, dotąd nieznana szerszej publiczności, jest jedną z najważniejszych i najbardziej kompletnych figur w twórczości Igora Mitoraja – powiedziała kuratorka wystawy „Rzeźba i Formy Przestrzenne” Alicja Sznajder.
Wartość rzeźby szacowana jest na 2 mln zł. Na wystawie i aukcji pojawią się również trzy inne prace Mitoraja, w tym rzeźba „Nudo”, przedstawiająca nagie, męskie ciało.
Naturalnych rozmiarów rzeźba z brązu, przedstawiająca niedźwiedzia polarnego to dzieło autorstwa Françoisa Pompona - jej marmurowa wersja znajduje się w Musée d'Orsay w Paryżu. Artysta, zaliczany dziś do najważniejszych rzeźbiarzy, karierę zaczynał jako asystent Auguste’a Rodina. Talent oraz doskonała współpraca sprawiły, iż Pompon przez wiele lat był w Paryżu jednym z najbardziej rozchwytywanych asystentów. W pierwszych latach XX wieku zajął się rzeźbą animalistyczną. Figura przedstawiająca kroczącego niedźwiedzia polarnego, zaprezentowana na „Salon d’automne” w 1922 r., zyskała niezwykłe uznanie i popularność.
- Pompon syntetyzując i upraszczając zwierzęcą sylwetkę zmienił oblicze współczesnej sztuki animalistycznej – wyjaśniła Sznajder.
Skandal na Gocławiu! Ochroniarze wyrzucili ze sklepu chorego z zespołem DOWNA [WIDEO]
Wartość rzeźby szacowana jest na 3 mln zł.
Na aukcję wystawiono również model do Pomnika Bohaterów Warszawy „Nike” Aliny Szapocznikow, jednej z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystek. Przedstawiony projekt - obraz Nike jako kobiety wolnej, zuchwałej, zdolnej do największych poświęceń i namiętności - nie odpowiadał ówczesnym potrzebom władz komunistycznych. Zarzucano mu „zbytnie epatowanie nagością” oraz „nieskrępowanie seksualne”. Projekt nie został zrealizowany.
Warszawa: Limuzyna z Krystyną Pawłowicz wjechała w tramwaj
Na wystawie pojawią się również dzieła takich twórców jak Magdalena Abakanowicz, Stanisław Szukalski i Maria Jarema.
Aukcja „Rzeźba i Formy Przestrzenne” odbędzie się 29 października o godz. 19 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.
Covid w Warszawie: Gigantyczna kolejka do testów. Takiej jeszcze nie było! [WIDEO, GALERIA]