Rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Lada moment zacznie się gorący okres na rynku nieruchomości w stolicy i studenci na gwałt zaczną szukać dla siebie mieszkań lub stancji. Jeżeli masz wolny pokój albo mieszkanie, możesz je wynająć żakom. To dobry sposób, aby dorobić sobie do pensji albo emerytury.
- Sama pamiętam czasy, kiedy studiowałam i uważam, że trzeba być życzliwym dla młodzieży i jej pomagać - mówi Danuta Maciejewska (63 l.), która planuje wynająć pokoik. Wiele osób nie wie jednak, jak się do tego zabrać i na co uważać. Po pierwsze należy zacząć od dania ogłoszenia. Najłatwiej zawiesić je na tablicy jednej z uczelni. Można też skorzystać z Internetu, prasy lub agencji nieruchomości. Gdy już znajdziemy chętną osobę, powinniśmy koniecznie spisać z nią umowę najmu.
To bardzo ważne. Gdy już to zrobimy, możemy przekazać klucze. Ale uwaga! Aby uniknąć przykrych niespodzianek zawsze trzeba rzetelnie sprawdzić tożsamość wynajmującego. Można to zrobić np. prosząc o przedstawienie dwóch dokumentów tożsamości albo dowodu osobistego i jakiegoś opłaconego rachunku. Nie należybać się studentów! Większość z nich to spokojni i młodzi ludzie, których nie stać na własne lokum. "Super Express" podpowiada, jak wynająć im mieszkanie.
Na co trzeba uważać?
Trzeba pamiętać, że według prawa do obowiązków właściciela należy naprawianie usterek w lokalu. Poza tym, by uchronić się przed oszustami w momencie przekazania lokalu trzeba spisać protokół, który będzie zawierał: datę przekazania i stan lokalu (dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęć), stan liczników, informację o liczbie kompletów przekazanych kluczy i pokwitowanie przyjęcia kaucji.
Do wynajęcia mieszkania lub pokoju potrzebna jest umowa najmu:
- możemy ją spisać sami, odręcznie
- musi zawierać dane obu stron (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer dowodu osobistego) i określony czas, na jaki zostaje zawarta
- trzeba w niej podać wysokość czynszu (plus sposób rozliczania opłat dodatkowych)
- dokładny adres wynajmowanego miejsca
- dobrze jest załączyć listę wszystkich wartościowych rzeczy, które zostają w mieszkaniu
- klauzulę dotyczącą tego, w jakich sytuacjach właściciel mieszkania może natychmiast wypowiedzieć umowę (np. gdy lokator dewastuje mieszkanie lub znacznie spóźnia się ze spłatą czynszu)
- zapis o tym, że w określonych terminach właścicie sprawdza stan mieszkania
wysokość kaucji, czyli kwoty, jaką pobiera się od najemcy na wypadek jakichś zniszczeń (jeśli najemca niczego nie popsuł z własnej winy, kaucję zwracamy mu w dniu, w którym się wyprowadza)
Warto dać ogłoszenie:
Odręcznie napisaną informację o pokoju lub mieszkaniu do wynajęcia najlepiej powiesić na tablicy na kartce w danej uczelni. Poza tym ogłoszenie można zamieścić w Internecie lub w prasie. Można także skorzystać z usług agencji nieruchomości, która zajmie się wszystkimi formalnościami i znalezieniem uczciwego klienta.