Warszawiacy gubią TE rzeczy na potęgę. Co znalazło się na liście?

i

Autor: um.warszawa.pl Warszawiacy gubią TE rzeczy na potęgę. Co znalazło się na liście?

Warszawiacy gubią TE rzeczy na potęgę. Co znalazło się na liście?

2022-01-18 15:00

Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nic nigdy nie zgubił. Jednym zdarza się do rzadko, innym zdecydowanie za często. Jak się okazało, w minionym roku warszawiacy najczęściej gubili portfele, pieniądze, telefony i zegarki. Nie zabrakło jednak przypadków, gdy do stołecznego Biura Rzeczy Znalezionych trafiały bardzo nietypowe rzeczy.

Co gubili warszawiacy w 2021 roku?

Jak co roku, Biuro Rzeczy Znalezionych przygotowało listę przedmiotów, które w 2021 roku zgubili warszawiacy. Było ich łącznie aż 6600, czyli o 400 więcej niż rok wcześniej! Na ul. Dzielną 15, gdzie znajduje się stołeczne Biuro Rzeczy Znalezionych, w ubiegłym roku przyniesiono blisko 4400 dokumentów oraz 2200 przedmiotów. Wśród nich były: portfele, pieniądze, 356 telefonów, 125 zegarków, 45 tabletów, 31 rowerów, 31 laptopów, 16 czytników e-book, a także 9 aparatów fotograficznych. Na przechowanie trafiło również 20 sztuk biżuterii znalezionej na terenie Warszawy.

Nie zabrakło również dość nietypowych przedmiotów. Do Biura trafiły bowiem m.in. uchwyt łazienkowy, ikony, telewizor VIMAX, endoskop, hulajnogi i gitara!

Przedmioty do Biura Rzeczy Znalezionych dostarczają przede wszystkim instytucje takiej jak policja, straż miejska, Metro Warszawskie, Lotnisko Chopina czy centra handlowe. Biuro przyjmuje też zawiadomienia od Poczty Polskiej w sprawach dotyczących przesyłek oraz przekazów niedoręczalnych.

- Staramy się zidentyfikować ich właścicieli - zapewniają pracownicy Biura Rzeczy Znalezionych. - Dzwonimy pod numery telefonów, znajdujące się na wizytówkach w teczkach albo dokumentach, albo na ostatnio wybierane numery w telefonach komórkowych lub kontaktujemy się z nimi drogą mailową, oczywiście o ile jest to możliwe i urządzenie nie zostało zablokowane. W przypadku zablokowanych telefonów przekazujemy informację do właściwego operatora - tłumaczą.

Co dzieje się ze znalezionymi rzeczami?

Część znalezionych na terenie Warszawy rzeczy trafia do swoich właścicieli. Aby odebrać zagubiony przedmiot w miejskim biurze przy ul. Dzielnej 15, należy przedstawić dowód zakupu lub inny dokument poświadczający własność. Jeśli jest to niemożliwe (np. w przypadku obrączki, zegarka czy pierścionka), konieczne jest dokładne opisanie zguby, określenie jej cech szczególnych oraz wskazanie okoliczności i potencjalnego miejsca zagubienia.

Warto pamiętać, że rzeczy są przechowywane przez dwa lata od dnia znalezienia. Po tym terminie prawo własności przechodzi na znalazcę, o ile odbierze rzecz w wyznaczonym terminie. "W przypadku nieodebrania rzeczy ich właścicielem staje się na mocy art. 19 ust. 1 ustawy o rzeczach znalezionych m.st. Warszawa" - informuje ratusz.

Co wtedy dzieje się z rzeczami? Są one nieodpłatnie przekazywane komórkom organizacyjnym Urzędu, jednostkom pomocniczym lub jednostkom organizacyjnym m.st. Warszawy.

"Dotychczas przekazano nieodpłatnie na realizacje zadań komórek organizacyjnych Urzędu m.st. Warszawy oraz jednostek pomocniczych i organizacyjnych m.st. Warszawy 848 rzeczy, w tym 229 tabletów, 105 telefonów komórkowych, 90 laptopów, 77 rowerów, 57 aparatów fotograficznych, 34 e-booki oraz 256 pozostałych rzeczy. Z wymienionych rzeczy 146 tabletów oraz 41 laptopów przekazano na potrzeby zbiórki komputerów dla warszawskich uczniów. Akcję tę zainicjowała Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy" - podaje ratusz.

Sonda
Zgubiłeś kiedyś coś cennego?
Ulice w Warszawie jak szwajcarski ser! Drogowcy walczą po zimie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają