Muzeum Narodowe przeżywa prawdziwe oblężenie

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express Muzeum Narodowe przeżywa prawdziwe oblężenie

Warszawiacy mają dość siedzenia w domach. Prawdziwy szturm na Muzeum Narodowe

2021-02-03 15:40

Muzeum Narodowe pęka w szwach! Według nowego rozporządzenia Rady Ministrów od 1 lutego znów mogą funkcjonować galerie sztuki i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. Kolejki przed Muzeum Narodowym robią wrażenie! Mieszkańcy stolicy są spragnieni nie tylko historii, ale przede wszystkim wyjścia z domów.

Muzeum Narodowe otwarte!

W końcu można wyjść z domu! Co prawda nie do restauracji czy na siłownię, ale do galerii lub muzeum, a to już coś. Po kolejkach, które od wtorku ustawiają się przez Muzeum Narodowym widać, że warszawiacy tęsknią za "normalnością" sprzed pandemii i chwytają się każdej okazji, by wreszcie wyjść i korzystać z atrakcji, które oferuje miasto. Muzeum dodatkowo zachęca warszawiaków do odwiedzin bezpłatnym wejściem do 7 lutego, a także wydłużonymi godzinami otwarcia. Do niedzieli Muzeum Narodowe można zwiedzać od godz. 10 do godz. 20, z czego ostatnie wejście odbywa się o godz. 19:30. Frekwencja dopisuje! "Wiemy, jak bardzo tęskniliście za sztuką, ale nawet nas zaskoczyła dzisiejsza frekwencja. Muzeum pierwszego dnia odwiedziło ponad 1000 osób, naliczyliśmy łącznie prawie 4000 wejść do naszych galerii" przekazało Muzeum Narodowe za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Tęsknota za normalnością

Dużo osób stojących w długiej kolejce przed Muzeum przyznaje, że wybrało się tutaj z tęsknoty za normalnością. Wśród nich jest 59-letnia Iwona Radosz, która przed pandemią była częstym gościem w murach Muzeum. Teraz skorzystała z okazji, że znów mogła się tu pojawić. - Przed koronawirusem zdarzało się, że przychodziłam do muzeum nawet kilka razy w tygodniu. Najbardziej lubię średniowieczną galerię, ale tutaj są świetne wykłady, świetne oprowadzanie kuratorów. Dużo tu się działo do tej pory i mam nadzieję, że to wróci - powiedziała w rozmowie z "Super Expressem" mieszkanka Ochoty.

Podobne zdanie ma Paweł Słomian (32 l.), który również postanowił skorzystać z okazji do wyjścia z domu, a przy okazji zobaczyć nową wystawę w Muzeum, skupiającą się na sztuce starożytnej. - Skłonił mnie ten przedłużony lockdown, który dał nam już w kość porządnie i człowiek chce skorzystać z tych dobrodziejstw cywilizacji, które nas przyzwyczaiły do tego standardowego życia. Teraz mamy tę szansę, więc dlaczego nie - powiedział w rozmowie z SE. - Ponoć wystawa sztuki starożytnej jest bardzo ciekawa i polecana przez wielu ludzi, więc między innymi tę chciałbym zobaczyć - dodał.

Galeria Sztuki Starożytnej

Jak się okazało, otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym zachęciło do odwiedzin nie tylko pana Pawła, ale również innych warszawiaków. Dlaczego ta wystawa jest tak wyjątkowa? Odpowiedź znaleźliśmy na stronie internetowej Muzeum. "W grudniu ubiegłego roku Muzeum Narodowe w Warszawie świętowało zakończenie trwającego prawie dziesięć lat projektu rearanżacji Galerii Sztuki Starożytnej. (…) Nowa galeria jest efektem wspólnej pracy i zaangażowania wielu kuratorów, badaczy antyku, konserwatorów, pracowników i kolejnych dyrektorów Muzeum. Zbiory sztuki starożytnej Muzeum należą do największych i najbogatszych w Polsce" informuje na swojej stronie Muzeum. Zabytki pochodzące ze starożytności robią wrażenie! Do najciekawszych, które można zobaczyć, należą m.in. sarkofag i kartonaż kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z Księgą Umarłych (niemal 10-metrowej długości), a także rytualne ślepe wrota z mastaby egipskiego urzędnika imieniem Izi.

Inne muzea również otwarte!

Mimo że to Muzeum Narodowe jest szturmowane przez warszawiaków, warto przypomnieć, że również inne muzea w stolicy otwierają się na zwiedzających. Wśród nich jest Muzeum Łazienki Królewskie. Warszawiacy ponownie mogą zwiedzać Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Podchorążówkę. Z kolei od czwartku 4 lutego otwarte będzie Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. "Zapraszamy serdecznie do zwiedzania: Sali Białej, Apartamentów Marszałkowej Lubomirskiej, Pokoi Chińskich i Myśliwskich oraz Galerii Magazynowej w soboty i niedziele w godz. 10.00–15.00 oraz w czwartki w godz. 11.00–15.00. W czwartki wstęp jest bezpłatny" zachęca Muzeum.

Niedługo otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego

Od 8 lutego ponownie będzie można wybrać się do Muzeum Powstania Warszawskiego. "Wśród nowych propozycji znajdzie się m.in. zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc w Muzeum, ścieżki tematyczne ukazujące ciekawostki z Powstania, a także spotkania dla rodzin z dziećmi. Zwiedzający będą mogli skorzystać ze ścieżki audio, która pozwoli na bezpieczne zapoznanie się z muzealną ekspozycją" zachęca Muzeum. Co więcej, w lutym zwiedzanie wystawy z przewodnikiem będzie bezpłatne. Odwiedzający będą musieli zapłacić jedynie za bilet wstępu do Muzeum. Uwaga! Zmieniają się również godziny otwarcia!

  • poniedziałki: godz. 10–18
  • wtorki: nieczynne
  • środy: godz. 10–18
  • czwartki: godz. 10–18
  • piątki: godz. 10–18
  • soboty i niedziele: godz. 10–18

Kasa biletowa w Muzeum Powstania Warszawskiego zamykana jest o godz. 17:30. Co więcej, wstęp w poniedziałki jest bezpłatny (wejściówki należy pobrać w kasie biletowej Muzeum przed rozpoczęciem zwiedzania).

Gigantyczne kolejki przed Szpitalem Południowym w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają