Warszawa w kwiatach

Warszawiacy pokochali kwiaty. Wielki finał 39. edycji konkursu Warszawa w kwiatach już 28 sierpnia

2022-08-25 22:42

Warszawa utonęła w kolorowych kompozycjach kwiatowych cieszących oczy na każdym kroku. Rośliny zdobią klomby, kwietniki, skwery i pasy zieleni, o które dba stołeczny Zarząd Zieleni. Swój wkład w ukwiecanie stolicy mają również mieszkańcy dekorujący kwiatami swoje balkony, ogródki czy tarasy. W niedzielę, 28 sierpnia, w Warszawie odbędzie się wielkie święto kwiatów. Podczas kwiatowego pikniku poznamy zwycięzców konkursu Warszawa w kwiatach. Co jeszcze będzie się działo?

Konkurs Warszawa w kwiatach

Nadchodzi wielka chwila dla miłośników kwiatów. W niedzielę, 28 sierpnia, zostaną ogłoszeni zwycięzcy 39. edycji konkursu Warszawa w kwiatach, w którym o nagrody rywalizują właściciele najpiękniejszych warszawskich balkonów i ogrodów.

- Warszawa w kwiatach to konkurs z długoletnią historią. Od tego roku jego formalnym organizatorem jest Zarząd Zieleni. Na co dzień pracuje tam ponad 80 ogrodników, którzy dbają o stołeczne ukwiecenia - mówiła Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy. - Ale warszawscy ogrodnicy to nie tylko pracownicy ZZW. To także ci mieszkańcy miasta, którzy na co dzień dbają o swoje najbliższe otoczenia: balkon, ogródek, podwórko. Warszawa w kwiatach to jedna z akcji, w której pokazujemy, że dla osiągnięcia spektakularnego efektu niezbędna jest współpraca samorządu z mieszkańcami - dodała.

W tegorocznej edycji konkursu spłynęło niemal 200 zgłoszeń. Najwięcej z dzielnic Praga-Południe i Targówek. Zgłoszenia były przyjmowane w następujących kategoriach:

  • balkony, loggie i okna – ukwiecone indywidualnie, od zewnątrz balkony, loggie i okna
  • Inicjatywy sąsiedzkie – wspólne działanie na rzecz zazieleniania przestrzeni w myśl ekologii miejskiej
  • ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jednorodzinnych – widoczne od ulicy
  • osiedla mieszkaniowe – tereny spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, budynków komunalnych
  • ogród lub ogródek edukacyjny – szkoły i przedszkola
  • założenie ogrodowe – instytucje, które mają w statucie opiekę nad ogrodami i terenami zieleni w przestrzeni miejskiej
  • Ogródki Działkowe Kwietne – widoczne od strony alejki, preferowane ogrody na otwartych dla wszystkich terenach działkowych
  • Nagroda Mister Kwiatów – wybierany spośród laureatów 1, 2, 3 kategorii
  • Nagroda im. Zofii Wóycickiej – nagroda może zostać przyznana obiektom, które w szczególny sposób wyróżniają się od pozostałych obiektów zgłoszonych do kategorii „Balkony, loggie i okna”, „Ogródki działkowe”, „Ogrody i ogródki przydomowe”
  • Nagroda im. Stefana Starzyńskiego – obiekty w szczególny sposób nawiązujące do tradycyjnych warszawskich ogrodów

Pomysłowości mieszkańcom nie brakowało. - Nasi mieszkańcy mają coraz większą wyobraźnię. Nie boją się komponować roślin ze sobą. Jeśli do tej pory nasz prace były inspiracją dla mieszkańców, to ten konkurs będzie teraz inspiracją dla mnie - stwierdziła Małgorzata Dudek-Grzegorzewska, projektantka miejskich ukwieceń i członkini jury konkursowego.

Nagrody w konkursie Warszawa w Kwiatach

Nagrodą główną dla laureata kategorii „Mister Kwiatów” jest możliwość zaprojektowania miejskiej rabaty. Jak zdradziła Małgorzata Dudek-Grzegorzewska, będzie to ukwiecenie Ogrodu Ujazdowskiego!

Nagrodą dla laureatów w kategorii „Ogród lub ogródek edukacyjny” jest szkolenie dla nauczycieli z prowadzenia ogrodniczych zajęć edukacyjnych.

Nagrodą dla laureatów wszystkich kategorii jest udział w wykładzie o hodowli róż oraz drobne upominki.

Fryzjerka szarpała się z kozą o kwiaty

Kwiatowy Piknik w Warszawie – harmonogram

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w niedzielę, 28 sierpnia, w otoczeniu Pawilonu Edukacyjnego Kamień, podczas kwiatowego pikniku. Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji dla miłośników kwiatów.

  • godz. 14.00 - Występ Sinfonia Varsovia
  • godz. 14:00-18:00 - roślinne animacje Ogrodu Botanicznego Powsin, plecenie wianków, tatuaże kwiatowe, plener malarski
  • godz. 15:00 - wykład o hodowli róż
  • godz. 15:00, 16:00, 17:00 - przyrodnicza gra terenowa Fundacji Łąka
  • godz. 15:00-18:00 - poradnictwo ogrodnicze: porady ekspertów Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i bezpłatne sadzonki dla mieszkańców
  • godz. 15:00-18:00 dostępny będzie również łąkomat z bezpłatnymi nasionami dla mieszkańców od Fundacji Łąka
Sonda
Masz kwiaty w sypialni?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki