Warszawa oddaje część swojego budżetu w ręce mieszkańców. To my, zgłaszając swoje projekty lub głosując na te, które najbardziej nam się podobają, zdecydujemy, jak te pieniądze zostaną wydane. To jest właśnie budżet partycypacyjny.
Remont chodnika, poprawa bezpieczeństwa na ruchliwej drodze, budowa placu zabaw na zaniedbanym podwórku, transmisja internetowa z obrad rad dzielnic czy wybieg dla psów - to tylko niektóre z pierwszych pomysłów warszawiaków na to, jak zmienić ich dzielnice.
Zobacz: Warszawa. Praska poczta znów otwarta
Jeszcze chwila na poprawki
Choć termin składania wniosków upływa dopiero 9 marca, to urzędnicy namawiają, by formularze zgłoszeniowe złożyć do niedzieli, 16 lutego. Dzięki temu wnioski zostaną sprawdzone i, jeśli wkradły się do nich jakieś nieścisłości czy błędy formalne, ich autorzy będą mieli szansę je poprawić. Warto więc się pospieszyć.
Najwięcej wątpliwości budzą kwestie podpisów osób, które muszą poprzeć nasz pomysł. Pod każdym wnioskiem musi być złożonych 15 autentycznych podpisów. Nie ma jednak wymogu, aby osoby popierające były zameldowane w Warszawie. Wystarczy, że zamieszkują na terenie stolicy. Czyli jest prościej, niż mogłoby się wydawać.
Dużo obaw budzi też konieczność oszacowania, ile nasz pomysł będzie kosztował. Urzędnicy wyszli naprzeciw mieszkańcom i na stronie Twojbudzet.um.warszawa.pl zamieścili informator "Ile kosztuje miasto?" z szacunkowymi kosztami przykładowych inwestycji i działań. I tak np. budowa miejsca parkingowego to ok. 2500 zł, a założenie kwietnika - 250 zł. Warto tam zajrzeć. Na pomoc można liczyć także podczas licznych spotkań i dyżurów. Informacje o nich dostępne są na tej samej stronie.
Maraton pisania wniosków
W sobotę 15 lutego w godz. 12-18 w Domu Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 odbędzie się "Maraton pisania projektów do budżetu partycypacyjnego". Organizują go Miasto Stołeczne Warszawa wraz grupą miejskich aktywistów. To świetna okazja dla tych, którzy mają już gotowe pomysły oraz tych, którzy jeszcze się wahają. Organizatorzy będą służyli pomocą, wiedzą i wsparciem w kwestiach formalnych, zaś ci, którzy już złożyli projekty, pochwalą się nimi i podpowiedzą innym, jak to zrobić.
Tego samego dnia w godz. 8-16 będą czynne Wydziały Obsługi Mieszkańców (WOM-y) we wszystkich dzielnicach. Tam będzie można od razu złożyć formularz z pomysłem na inwestycję.
Co, gdzie i kiedy
od 20 stycznia do 9 marca 2014 r. - zgłaszanie projektów przez mieszkańców (możliwość poprawienia projektu i uzupełnienia braków, jeżeli zostanie zgłoszony do 16 lutego),
do 4 maja 2014 r. - weryfikacja formalna zgłoszonych projektów przez urzędy dzielnic,
od 25 maja do 19 czerwca 2014 r. - prezentacja projektów i dyskusja mieszkańców nad nimi,
od 20 do 30 czerwca 2014 r. - głosowanie na projekty,
do 15 lipca 2014 r. ogłoszenie wyników głosowania i zwycięskich projektów,
2015 rok - realizacja projektów przez dzielnice.