- Dla nas to wielkie święto, bo jest już nas niewielu - mówi Edmund Baranowski (88 l.) ps. Jur, żołnierz Armii Krajowej i wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. - Pamiętajmy nie tylko o żołnierzach, lecz też o ludności cywilnej, która brała udział w walkach - dodaje. Obchody ruszają już dziś.
>>> Oddaj hołd walczącym za stolicę - PROGRAM 69. rocznica Powstania Warszawskiego
O godz. 10.30 władze dzielnicy i mieszkańcy złożą hołd walczącym na Żoliborzu powstańcom. Uroczystości odbędą się w parku im. Żołnierzy Żywiciela. W środę natomiast powstańcy o godz. 10 spotkają się w Muzeum Powstania Warszawskiego z prezydentem Bronisławem Komorowskim (61 l.) i prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz (61 l.). O godz. 18 na placu Krasińskich odprawiona zostanie specjalna msza polowa, po której odbędzie się Apel Pamięci. Uhonorowaniem tego dnia będzie koncert "Sierpniowa melodia", który rozpocznie się o godz. 20. Będzie to kronika opisująca, na przykładzie zwykłych piosenek, losy Warszawy i jej mieszkańców. Będą one ilustrowane dokumentacją fotograficzną i satyrycznymi rysunkami z prasy podziemnej i ulicznych napisów z tamtych czasów.
Natomiast 1 sierpnia, czyli dokładnie w 69. rocznicę wybuchu Powstania, zaczną się główne obchody. Punktualnie o godz. 17 zawyją syreny i cała stolica zatrzyma się na chwilę, by uczcić pamięć żołnierzy i wspomnieć te dramatyczne wydarzenia. O godz. 20 rozpocznie się wielki koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Mieszkańcy wspólnie odśpiewają m.in. "Sanitariuszkę Małgorzatkę" czy "Pałacyk Michla". Teksty będą umieszczone na telebimach. Wieczór zakończy się o godz. 21 uroczystościami na kopcu Powstania Warszawskiego rozpaleniem Ogniska Pamięci.