GRZECHY mieszkańców WARSZAWY. JAZDA na GAPĘ to GRZECH. Jakie GRZECHY powinno się wyznawać PODCZAS SPOWIEDZI

2012-10-12 17:11

Życie w miejskiej dżungli nie jest lekkie. Bywa też, choć to nie dla wszystkich takie oczywiste, bardzo grzeszne. No bo jeśli jeździsz na gapę autobusem, nie zapłaciłeś czynszu za ostatni miesiąc lub masz długi za prąd, to... musisz to wyznać podczas spowiedzi. Dlatego księża specjalnie dla mieszkańców stolicy wydali ulotkę-ściągawkę i podpowiadają, jak spowiadać się w XXI wieku!

Księża z lubianej i obleganej przez warszawiaków parafii Najświętszego Zbawiciela postanowili pomóc wiernym w interpretacji 10 przykazań. W kościele na pl. Zbawiciela wierni mogą znaleźć ulotki, dzięki którym poznają dzisiejszą wykładnię dekalogu i przykłady tego, co w XXI wieku można uznać za jego łamanie.

Sekret poradnika wydanego w formie niewielkiej ulotki to pytania pomocnicze, które towarzyszą każdemu z przykazań. Dzięki nim dowiemy się, że łamiemy przykazanie "Pamiętaj, by dzień święty święcić", jeśli nie poświęcamy w niedzielę czasu na lekturę prasy katolickiej, a przykazanie "Nie cudzołóż" - nawet wtedy, gdy popieramy lub stosujemy antykoncepcję. Złamaniem przykazania "Nie kradnij" jest nie tylko sama kradzież, lecz także wyłudzanie pożyczek czy kredytów, zmuszanie sąsiadów do płacenia za zużyty przez nas prąd czy gaz, a także jazda na gapę.

- Dobrze, że zawsze jeżdżę z ważnym biletem i mam czyste sumienie - cieszy się Elżbieta Kosowska (39 l.), przedsiębiorca z Warszawy. Nie tylko jej podoba się pomysł ściągawki dla wiernych. - Świetny pomysł - zachwyca się też Marek Szczepańczyk (24 l.), student fizyki. - Takie rzeczy, jak niepłacenie podatków czy nielegalne ściąganie plików z Internetu są dziś powszechne, a to przecież jedna z form oszustwa - dodaje.

Jak tłumaczy ksiądz Marcin Moks (29 l.) z parafii Najświętszego Zbawiciela, pomysł ulotek wziął się między innymi ze specyfiki Warszawy, w której wiara jest na różnym poziomie. - Są ludzie w bardzo intensywnej relacji z Panem Bogiem i tacy, którzy przychodzą do kościoła po kilkunastu latach. Ta ulotka ma być podpowiedzią, pomocą w spojrzeniu z innej perspektywy na życie i grzechy, które mają dziś dużo szerszy kontekst - tłumaczy duchowny.

Oto dzisiejsze grzechy:

- robienie zakupów w supermarkecie w niedzielę

- łamanie przepisów ruchu drogowego

- wyłudzanie nienależnych świadczeń, rent, kredytów

- unikanie płacenia podatków, czynszu, opłat za prąd i gaz

- jazda na gapę

- wykorzystywanie swoich pracowników

- dawanie łapówek

- sprzedaż wybrakowanego towaru

- szkodzenie sobie narkotykami lub nadużywaniem alkoholu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki