Warszawianka Roku 2022. Wybrano laureatkę
Nagroda Warszawianki Roku jest przyznawana zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości, takich jak tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej. - Jesteśmy wdzięczni, że ta inicjatywa jest kontynuowana i celebrowana. Nominowane kobiety są absolutnie fantastyczne. Dzisiejszy dzień jest podwójnie wyjątkowy, bo obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To wielka przyjemność móc uhonorować wyjątkowe kobiety na naszej scenie – mówiła na rozpoczęciu gali prowadząca, Agnieszka Hyży.
Mocna wypowiedź prezydenta Warszawy na gali Warszawianka Roku
– Robimy wszystko, żeby głos kobiet był jak najbardziej słyszalny. Chciałbym podziękować kobietom, z którymi na co dzień pracuję. Bez siły i kompromisowości nie byłoby otwartej Warszawy, w której wszyscy mamy takie same szanse. Bo nikt z nas nie przewidywał, że będziemy mieli do czynienia ze średniowiecznym prawem aborcyjnym, że szef partii rządzącej będzie opowiadał rzeczy o "dawaniu w szyję", będzie rechotał na temat dzieci, które mają problem z określeniem swojej płciowości. Wszyscy wykonujemy ciężką pracę, żeby Warszawa była miejscem równych szans, żeby były programy, które są ważne dla kobiet. Taki jest standard XXI wieku. Właśnie dlatego ten plebiscyt to optymistyczny moment, bo każda z nominowanych pokazuje, że warto dbać i walczyć o ważne sprawy. Siła, która emanuje od nominowanych kobiet, daje nam nadzieję na to, że w całej Polsce będziemy mogli patrzeć z dumą przyszłość. Ten plebiscyt w tych trudnych czasach jest pewnym symbolem, a jest nim postawa wszystkich kobiet, które zostały zgłoszone do tego plebiscytu - mówił prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
- Warszawa jest bardzo specjalnym miastem. Warszawa jest otwarta i jest dla wszystkich, to nie jest frazes, ale oczywistość. W ostatnich latach to właśnie na ulicach stolicy widać tysiące kobiet, które protestują w obronie dyskryminowanych i wyszydzanych - dodała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.
Wanda Traczyk-Stawska gościem honorowym plebiscytu. Padły wyjątkowe słowa
Na tegorocznej gali pojawiła się również Warszawianka Pokoleń – Wanda Traczyk-Stawska.
- Robię to, do czego mnie wychowano. Po to się rodzimy, żeby świat stawał się lepszy. W każdym z nas jest siła, żeby ten świat zmieniać, nawet poprzez to, że się pomoże słabszemu, że się uśmiechnie do smutnych. Chciałabym przekazać rzecz, która jest dla mnie najważniejsza. Każdy kraj będzie taki, jak sobie wychowa młodzież. Każdy człowiek jest godzien szacunku, bo ma własne widzenie świata, i trzeba szanować to, co widzi każde dziecko. Nie można sobie życzyć tego, co życzy sobie Czarnek – żeby dziecko było ograniczone w tym, co widzi. Nie partia ma być najważniejsza w życiu człowieka, tylko dobro kraju. Bez świadomości tego, że każdy człowiek ma swoją godność, bez szacunku i tolerancji, ciężko jest być obywatelem jakiegokolwiek kraju. Musimy pamiętać, że taka jest przyszłość narodu, jakie wychowywanie młodzieży. Nie można zamykać nauczycielowi prawa do tego, żeby uczył prawdy i szacunku. Wszyscy ludzie mają tę samą, niezwykle ważną cechę – że mają godność człowieczą. Wolność jest dana raz, nie na zawsze – stale trzeba o nią walczyć. Podczas Powstania nadzieja była dla nas najważniejszym motywem działania. Dzisiejszą młodzież można wesprzeć opowiadając o tym, że są tacy sami jak my podczas Powstania – stają do obrony swojej godności i wolności. Oni muszą mieć nadzieję, że zmienią to wszystko, co jest dla nich nie do przyjęcia – brak szacunku do drugiego człowieka - mówiła ze sceny Powstańczyni.
Małgorzata Szumowska Warszawianką Roku 2022
Laureatką plebiscytu Warszawianka Roku 2022 została Małgorzata Szumowska, dyrektorka warszawskiej Niewidzialnej Wystawy, aktywistka, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.
- Tegoroczna laureatka sprawia, że niewidzialne staje się widzialne - Małgorzata Szumowska - dyrektorka warszawskiej Niewidzialnej Wystawy, której głównym zadaniem jest uświadomienie ludziom, jak żyją osoby niewidome - powiedział o zwyciężczyni prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
- Bardzo dziękuję – jest to zaszczyt, przyjemność, duma daleka od pychy. To plaster miodu na moje serce. Niewidzialna Wystawa ma edukować przyszłe pokolenia. Godność jest prawem każdej jednostki – walczymy o prawa opiekunów i opiekunek osób niepełnosprawnych do płatnej pracy. Proszę ratusz o to, by przyłączył się do tej walki, by opieka nad osobami niepełnosprawnymi była traktowana jak normalna praca - apelowała ze sceny tegoroczna laureatka plebiscytu Warszawianka Roku.
Do tytułu Warszawianki Roku 2022 były nominowane:
Magdalena Dziewguć – menadżerka,
Myroslava Keryk – socjolożka,
Agnieszka Kobus-Zawojska – medalistka olimpijska,
Orina Krajewska – prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”,
Katarzyna Nicewicz – działaczka społeczna,
Maja Ostaszewska – aktorka i aktywistka,
Magdalena Piotrowska – aktywistka ekologiczna,
Małgorzata Szumowska – dyrektorka warszawskiej Niewidzialnej Wystawy,
Maria Wroniszewska – członkini zarządu Fundacji SYNAPSIS,
Zofia Zochniak – pomysłodawczyni portalu UbraniaDoOddania.pl