38. Warszawski Festiwal Filmowy to będzie uczta dla kinomaniaków

i

Autor: MAT. PRASOWE

156 filmów z 57 krajów, 38 premier w 10 dni

Warszawski Festiwal Filmowy to wielka uczta dla kinomaniaków! 10 dni ze światowymi produkcjami

2022-10-14 18:03

Dziś (14 października 2022) zaczyna się wielka stołeczna uczta dla kinomaniaków - 38. Warszawski Festiwal Filmowy. Potrwa on do 23 października i będzie to okazja do obejrzenia ponad 150 filmów z blisko 60 krajów świata. Kinami festiwalowymi na 10 dni staną się Atlantic i Multikino Złote Tarasy.

Filmem otwarcia 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego będą „Niebezpieczni dżentelmeni” w reż. Macieja Kawalskiego, z Tomaszem Kotem w roli Boya-Żeleńskiego i Marcinem Dorocińskim jako Witkacym. A na finał dyrektor Festiwalu Stefan Laudyn wybrał amerykański „War Pony” w reż. Riley Keough i Giny Gammell o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, w którym potomkowie pierwszych ludów Ameryki wciąż nie mogą pozbyć się piętna dyskryminacji.

W programie WFF w sumie znalazło się 88 filmów pełnometrażowych, 28 dokumentalnych oraz 68 krótkometrażowych. Festiwal, to także 12 kategorii konkursowych. Sporo miejsca zabierze w tym roku kinoprodukcja z Ukrainy. - Mamy nadzieję, że wśród gości znajdą się m.in. Volker Schlöndorff, Jan Svěrák, Brillante Mendoza oraz duża delegacja filmowców ukraińskich – mówią organizatorzy. Warszawski Festiwal Filmowy to kilkadziesiąt premier światowych i międzynarodowych.

- W tym filmy mistrzów jak "Pocałunek" Bille Augusta czy "Światło Betlejemskie" Jana Svěráka, porywające debiuty: "Wasyl" Eveliny Prat, czy "Pamfir" Dmytro Sukholytkego- Sobchuka, ale również powroty: Volkera Schlöndorffa (po 22 latach) debiutującego w roli dokumentalisty filmem "Twórca lasu" czy Tomka Tryzny (po 25 latach), debiutującego fabułą "Światło nocy". Istota WFF jest zawarta w tytule nowego filmu filipińskiego klasyka Brillante Mendozy. To będzie po prostu "Uczta" – mówi dyrektor Festiwalu Stefan Laudyn.

Filmy będą prezentowane w następujących sekcjach:

A. KONKURSOWYCH:

1. Konkurs Międzynarodowy — 15 filmów, w tym 5 premier światowych, 5 międzynarodowych, 2 europejskie, 1 wschodnioeuropejska i 2 polskie filmy, które były w Gdyni

2. Konkurs Ukraiński — 11 filmów pełnometrażowych i 7 krótkometrażowych;

3. Konkurs 1-2 — 15 filmów, w tym 9 premier światowych, 2 międzynarodowe, 1 europejska, 2 wschodnioeuropejskie;

4. Konkurs Creme de la Creme, w którym prezentujemy filmy wcześniej prezentowane i nagradzane na wielkich festiwalach — 11 filmów;

5. Konkurs „Wolny Duch” — 12 filmów, w tym 4 premiery światowe;

6. Konkurs Filmów Dokumentalnych — 16 filmów, w tym 4 premiery światowe;

7. Konkurs Filmów Krótkometrażowych, kwalifikujący do Oscara w czterech kategoriach — 21 filmów, w tym 16 premier światowych, 2 międzynarodowe i 3 europejskie;

Każda z sekcji konkursowych ma swoje Jury, a do tego filmy na WFF ocenią:- Jury FIPRESCI i Młode Jury FIPRESCI, które wybiorą najlepszy debiut z Europy Wschodniej;- Jury NETPAC, które wybierze najlepszy film z regionu Azji i Pacyfiku;- Jury Ekumeniczne, które obejrzy filmy z Konkursu Międzynarodowego.

B. POZAKONKURSOWYCH:

1. Polska Klasyka

2. Odkrycia

3. Rodzinny Weekend Filmowy

4. Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe

5. Next Generation Short Tiger 2022.

Stefan Laudyn

i

Autor: Michał Wargin/East News Stefan Laudyn
Antonina Litwiniak i Tomasz Kot: Zabawne dialogi pomiędzy głównymi bohaterami „Pana Kleksa”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają