Podwyższony poziom cholesterolu nie wywołuje praktycznie żadnych objawów, a jednak jest groźny dla zdrowia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka - regularne badania, zdrowa i lekka dieta oraz aktywność fizyczna. Inaczej może nas dotknąć któreś ze schorzeń sercowo-naczyniowych.
Oszacować ryzyko
Dbać o prawidłowy poziom cholesterolu jest łatwo, bo doskonale wiadomo, jaki powinien być jego prawidłowy poziom. Cholesterol całkowity nie powinien przekraczać 200 mg/dl,
frakcja LDL - 100mg/dl, zaś trójglicerydów nie powinno być więcej niż 150mg/dl. Pamiętajmy jednak, że nie każdy cholesterol jest "zły". Poziom dobrego cholesterolu HDL powinien utrzymywać się powyżej 40mg/dl.
Czytaj: Warszawski Senior: Szkoła liderów
Lekarze dysponują specjalną skalą SCORE, na podstawie której szacują zagrożenie pacjenta schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Uwzględnia ona wiek, płeć, palenie tytoniu, ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu i glukozy. Dzięki niej wyliczają zagrożenie śmiercią z powodu tych chorób w ciągu najbliższych 10 lat. Jeśli nasz wynik w skali SCORE to ryzyko powyżej 5 proc. (czyli wysokie), to oznacza, że powinniśmy szybko wziąć się za siebie.
Nigdy nie jest za późno
Choroby sercowo-naczyniowe to różne dolegliwości będące naturalną konsekwencją starzenia się naszego organizmu. Z biegiem lat ścianki naczyń tętniczych twardnieją i osadza się na nich blaszka miażdżycowa. Tego procesu nie da się całkowicie odwrócić albo zatrzymać, ale można go opóźnić i tym samym wydłużyć sobie życie.
Nawet jeśli do tej pory nasze życie było wyjątkowo niehigieniczne albo też zostaliśmy dotknięci zawałem lub inną chorobą sercowo-naczyniową, to nadal nie jest za późno, by wdrożyć profilaktykę. Warto więc regularnie się badać, poddawać leczeniu i przestrzegać zdrowej diety.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail