Warszawski Uniwersytet Medyczny ze zgodą na przeszczepy płuc i serca
Rzecznik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Jarosław Kulczycki poinformował Polską Agencją Prasową, że UCK WUM uzyskało wcześniej pozytywną rekomendację Krajowej Rady Transplantacyjnej, a zgoda ministerstwa otwiera im drogę do powstania kolejnego silnego ośrodka transplantacyjnego na WUM. W planach są również przeszczepienia płuc od żywych dawców, co daje szczególnie dobre rezultaty u pacjentów pediatrycznych!
– Mam nadzieję, że powstanie tu również program mechanicznego wspomagania krążenia serca, to znaczy wszczepiania pomp, które są przeznaczone dla pacjentów niekwalifikujących się do transplantacji serca, albo kwalifikujących się i oczekujących na transplantację. Są to pompy, które są przeznaczone również dla dzieci i mam nadzieję, że ten program będzie funkcjonował także w szpitalu pediatrycznym – podkreślił kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM prof. Mariusz Kuśmierczyk.
Przeszczepy przeprowadzane na terenie UCK WUM to bardzo szybko rozwijająca się gałąź medycyny. Kliniki te są wiodącymi w kraju ośrodkami, które zajmują się przeszczepami wątroby, trzustki, nerki oraz szpiku kostnego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Warszawa. Wielka żałoba w stołecznej policji. Nie żyje asp. Robert Pieńkowski. „Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci!”
Ile osób oczekiwało na przeszczepy w ostatnich latach?
Według stanu na koniec 2020 roku na krajowej liście osób oczekujących na przeszczep narządów było 1799 osób. Najwięcej osób oczekiwało na przeszczepy nerek, bo ponad 1000, serca – 415 osób i płuc – 168 osób. Średni czas oczekiwania na przeszczep wynosił: w przypadku nerki – 430 dni (w trybie pilnym 30 dni), serca – 603 dni (w trybie pilnym 91 dni), płuc – 225 dni (w trybie pilnym tylko jeden dzień) oraz wątroby – 121 dni (w trybie pilnym również jeden dzień).
Według listy, którą opublikowano na koniec pierwszego półrocza 2021 roku, na przeszczepy czekało 1630 osób. W 2016 roku rekordziści na transplantację czekali ponad 4 lata, a w 2020 roku nawet 12 lat.