Warszawskie Czwartki: Warszawa się rozwija

i

Autor: materiały prasowe

WARSZAWSKIE CZWARTKI. Drugie urodziny inicjatywy lokalnej

2015-10-29 1:00

Od dwóch lat mieszkańcy Warszawy mają możliwość korzystania z tzw. inicjatywy lokalnej. Za dodatkowe pieniądze mogą np. założyć zielony skwerek, urządzić podwórko czy po prostu zorganizować integracyjny piknik. Od 2013 r. swoje lokalne pomysły niezrzeszone grupy sąsiedzkie realizują, korzystając z inicjatywy lokalnej.

Czym jest inicjatywa lokalna

Mieszkańcy opisują swój pomysł w formie prostego wniosku oraz proponują, jaką część zadania są w stanie wykonać sami – głównie w ramach pracy społecznej. W przypadku pozytywnie zweryfikowanego wniosku pomysł realizowany jest wspólnie, z zaangażowaniem zarówno mieszkańców, jak i przedstawicieli miasta. Kiedy kilka pierwszych inicjatyw udało się zrealizować (m.in. sąsiedzką altankę na Jazdowie, Cafe Sąsiad na Targówku, ścieżkę edukacyjną Ptaki Szczęśliwic na Ochocie), do urzędów dzielnic niemal w całej Warszawie zaczęły spływać coraz liczniejsze wnioski o realizację zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej. Najaktywniejsi okazali się mieszkańcy Woli, Wawra oraz Pragi-Północ i Mokotowa.

Wnioski płyną do urzędów

Do końca trzeciego kwartału 2015 r. złożono 46 wniosków: 27 z nich oceniono pozytywnie (w tym 25 skierowano do realizacji), 6 zostało wycofanych przez wnioskodawców, a 9 oceniono negatywnie (dotyczyły one terenów zamkniętych, obszarów spoza katalogu zadań publicznych bądź wskazywały konkretnego realizatora), 4 są w trakcie oceny. Najwięcej, bo aż 14 dotyczyło kwestii związanych z zielenią i ekologią (np. ogródki edukacyjno-ekologiczne przy placówkach edukacyjnych i kulturalnych, łąki kwietne).

Liczne były wnioski dotyczące rewitalizacji podwórek oraz organizacji różnych imprez integracyjnych dla mieszkańców (pikniki sąsiedzkie, potańcówka, rajd rowerowy). Wpłynęły także wnioski dotyczące integracji mieszkańców podczas pracy dla najbliższego otoczenia (malowanie płotu i ławek przy ul. Hynka we Włochach) oraz poprawy bezpieczeństwa i funkcjonalności miejsc, z których korzystają (remont trybuny sportowej w Ursusie). Kilka wniosków dotyczyło także przeprowadzenia różnego rodzaju warsztatów dla mieszkańców.

Na uwagę zasługuje wniosek o nakręcenie filmu o historii Pragi-Północ i Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV. Z budżetu m.st. Warszawy na 2015 r. na realizację inicjatyw lokalnych do tej pory wydano 350 tys. zł. Wartość realizowanych zadań waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Więcej informacji na stronach: www.inicjatywa.um.warszawa.pl oraz www.warszawa.ngo.pl/inicjatywa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki