Warszawskie Czwartki. Praskie muzeum otwarte!

2015-09-24 2:00

Muzeum Warszawskiej Pragi otworzyło pierwszą w historii wystawę poświęconą w całości prawobrzeżnej Warszawie. Zwiedzający poznają historię dzielnicy, jej tradycje rzemieślnicze i przemysłowe. Dowiedzą się, czym żyje prawy brzeg miasta, jak zmienia się Praga i jej mieszkańcy oraz jak widzą to artyści.

Muzeum ulokowane jest w samym sercu Pragi – na ul. Targowej pod numerem 50/52, w odrestaurowanych kamienicach z XIX w., w bezpośrednim sąsiedztwie bazaru Różyckiego, najstarszego działającego targowiska Warszawy.

Wystawa stała

Wystawa podzielona została na pięć części, prezentujących najważniejsze aspekty w rozwoju i historii dzielnicy oraz życiu jej mieszkańców. Na niemal 800 mkw. znajdują się cztery strefy tematyczne opowiadające historię Pragi, instalacje artystyczne, archiwum historii mówionej oraz makieta przedstawiająca XVIII-wieczną Pragę. Wielką atrakcją są odrestaurowane piwnice zabytkowych kamienic oraz unikalna dawna modlitewnia żydowska z zachowanymi polichromiami przedstawiającymi znaki zodiaku. Integralną częścią ekspozycji jest także dziedziniec, będący eklektycznym repozytorium symboli Pragi. Autorem koncepcji wystawy stałej jest Pracownia 137kilo + Charlie Koolhaas.

Wystawa czasowa

Wystawę uzupełnia zajmująca około 100 mkw. wystawa czasowa zatytułowana „Podarować rzecz do muzeum". Pokazuje ona przedmioty przekazywane przez mieszkańców stolicy do Muzeum Warszawskiej Pragi od listopada 2007 roku. W większości są to pamiątki rodzinne i przedmioty codziennego użytku z ostatnich 150 lat. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu darczyńców muzeum powiększyło swoje zbiory o około półtora tysiąca eksponatów. Każdy z nich to cząstka rodzinnej historii, praskiego klimatu, tęsknoty za minionym czasami, które prażanie zechcieli podarować muzeum.

Pierwsze takie na Pradze

Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum m.st. Warszawy, rozpoczęło działalność dziewięć lat temu. Trzy zabytkowe kamienice przy ul. Targowej 50/52 to jedne z najstarszych praskich kamienic. Ich początek wiązano przede wszystkim z XIX stuleciem, ale badania archeologiczne z lat 2008–2009 wykazały, że budowę jednej z nich rozpoczęto jeszcze pod koniec XVIII wieku, przed tragicznym dla Pragi rokiem 1794. W 2010 r. rozpoczął się remont i adaptacja budynków. Muzeum chce nie tylko zapoznawać z Pragą, jej historią i dziedzictwem kulturowym.

Jego działalność ma również inicjować i wspierać relacje pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami, rzemieślnikami. Łączyć pokolenia, dokumentować zmiany zachodzące na Pradze i prezentować to, co lokalne, ciekawe, unikatowe, dające powód do dumy. Odzwierciedleniem tego jest program muzeum, a w nim m.in. spotkania poświęcone postaciom związanym z Pragą, których działalność i znaczenie wykraczają poza granice prawobrzeżnych dzielnic (np. spotkania z potomkami Zygmunta Nissenbauma, praskiego filantropa i przedsiębiorcy), okolicznym rzemieślnikom (np. w pracowni gorseciarskiej, krawieckiej czy pracowni lamp) oraz prezentacje filmów dokumentalnych obrazujących specyfikę dzielnicy. Muzeum współpracuje także z wieloma instytucjami, m.in. z Akademią Sztuk Pięknych, łącząc młodych projektantów z praskimi rzemieślnikami (projekt dyplomantki ASP wykonania obuwia w Spółdzielni Obuwia Stopa) czy Programem Pierwszym Polskiego Radia (projekt Polskie Radio znów na Pradze). Jest pierwszym w historii Warszawy publicznym muzeum zlokalizowanym na prawym brzegu Wisły.

To niezwykłe i ważne miejsce dla Warszawy

HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ, PREZYDENT M.ST. WARSZAWY

– Myślę, że rola praskiego muzeum korzystającego z nowoczesnych Technik prezentowania zbiorów będzie znacząca. Szczególne podziękowania należą się przy tej okazji mieszkańcom – za ich aktywny współudział w gromadzeniu eksponatów, materialnego świadectwa praskiej codzienności. Bogactwo dziedzictwa kulturowego, żywe elementy folkloru miejskiego, a także świadomość własnej tożsamości, którą można zaobserwować wśród współczesnych mieszkańców Pragi – wszystkie te cechy stanowią o rosnącej wciąż atrakcyjności turystycznej prawobrzeżnej Warszawy, a muzeum ma szansę tę atrakcyjność podnieść i popularyzować.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki