Przyszłość Warszawy

i

Autor: materiały prasowe

WARSZAWSKIE CZWARTKI. Przyszłość Warszawy

2015-09-24 2:00

Warszawa przystępuje do aktualizacji strategii, która określi kierunki rozwoju miasta do 2030 roku. Warto wziąć udział w konsultacjach i mieć wpływ na to, w jakiej Warszawie będziemy żyć za 15 lat.

Strategia to dokument określający, w jakim kierunku ma się rozwijać miasto przez następne kilkanaście lat. Pokazuje, jakie cele rozwojowe są najważniejsze, pozwala wybrać działania, na które mają być przeznaczone pieniądze z budżetu miasta.

Miasto otwarte na inspiracje

Prace nad strategią potrwają aż do sierpnia 2017 r. – Chcemy, aby proces aktualizacji strategii rozwoju miasta był otwarty, profesjonalny i inspirujący. Dlatego zapraszam do udziału w nim każdego warszawiaka, aby wypowiedział się, w jakiej Warszawie chciałby mieszkać, uczyć się, pracować i spędzać wolny czas za 15 lat, czyli w 2030 r. W poniedziałek 5 października odbędzie się druga z czterech debat otwierających dyskusję – powiedziała Hanna Gronkiewicz- Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Pierwszy etap, czyli formułowanie wizji Warszawy, rozpocznie się właśnie we wrześniu i potrwa do stycznia 2016 r. To czas rozmów z mieszkańcami, przedstawicielami środowisk lokalnych oraz ekspertami o tym, jaka Warszawy powinna być za 15 lat. Ponadto za pomocą ogólnodostępnej ankiety (w internecie oraz w urzędach dzielnic, domach kultury, bibliotekach itp.) w dniach 5–30 października będą zbierane oczekiwania mieszkańców wobec Warszawy przyszłości.

Kierunek dla stolicy

Kolejny etap prac będzie polegał na przeprowadzeniu diagnozy strategicznej, która określi potencjały i wyzwania stające przed Warszawą, uwzględniając ogólny kierunek rozwoju nadany przez wypracowaną wcześniej wizję Warszawy. Kluczowym etapem będzie określenie, na czym powinno się skoncentrować miasto w swoich działaniach rozwojowych. Wstępny projekt strategii zostanie poddany konsultacjom społecznym. Podczas spotkań konsultacyjnych oraz za pomocą formularza dostępnego online mieszkańcy oraz przedstawiciele środowisk lokalnych będą mogli wyrazić swoją opinię na temat wypracowanego dokumentu.

Ponadto na kluczowych etapach prac będą angażowane gremia konsultacyjno-doradcze działające przy prezydencie m.st. Warszawy, m.in. Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego czy Rada ds. Polityki Innowacji.

Cykl debat z udziałem władz miasta:

– 5 października, godz. 16.30 – Społeczeństwo, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2;
– 21 października, godz. 16.30 – Przestrzeń, Pałac Kultury i Nauki, Sala Ratuszowa;
– 26 października, godz. 16.30 – Gospodarka, Centrum Nauki Kopernik. Informacje i ankieta: www.2030.um.warszawa.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki