– Program rewitalizacji wpływa na rozwój prawej strony Warszawy. Zawierają się w nim między innymi remonty oraz polepszenie stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Ale przede wszystkim to poprawa warunków życia mieszkańców. Do 2022 roku przeznaczymy na ten cel 1,4 mld zł – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.
164 budynki do remontu
Remonty będą w 164 budynkach mieszkalnych i mieszkalno-użytkowych: na Pradze-Południe w 27, na Pradze-Północ w 90, na Targówku – w 47. Budynki przy ulicy Kamionkowskiej 31 i 39, w których znajduje się 41 lokali, zostały wyznaczone do remontu jako jedne z pierwszych na Pradze-Południe. Kamienica przy ul. Kamionkowskiej 39, w której mieszka 16 rodzin, remontowana jest sukcesywnie – otrzymała już centralne ogrzewanie i instalację gazową. Wykonano m.in. izolację pionową ścian fundamentowych i fundamentów, wymieniono pokrycie dachu, ocieplono ściany zewnętrzne i strop, wymieniono instalację elektryczną w części wspólnej oraz stolarkę okienną i drzwiową. Dom czeka jeszcze położenie tynków, pomalowanie klatek schodowych oraz rewitalizacja podwórka. Cały remont był przeprowadzany bez konieczności wyprowadzki lokatorów. Zakończenie prac planowane jest w październiku 2016 r. Podobny zakres prac jest realizowany w drugim budynku przy ul. Kamionkowskiej 31 z 1966 r.
Centralne dla prażan
Pierwszy etap programu podłączania lokali mieszkalnych do centralnego ogrzewania rozpoczął się w 2010 roku. Przez sześć lat w trzech dzielnicach objętych obecnie Zintegrowanym Programem Rewitalizacji – na Pradze-Północ, Pradze-Południe i Targówku – podłączono do centralnego ogrzewania i ciepłej wody ponad 2000 lokali w budynkach znajdujących się w zasobach miasta stołecznego Warszawy.