Wisła to prawdziwy warszawski skarb –nieuregulowana rzeka w stolicy dużego państwa jest ewenementem w zurbanizowanej Europie. Prawy brzeg rzeki jest ostoją przyrody i naturalnego środowiska –tu można zobaczyć zwierzęta mieszkające wśród drzew i krzewów, odpocząć na plaży czy też po prostu pospacerować, nie słysząc hałasu wielkiego miasta. Lewy brzeg to z kolei miejsce spotkań i rekreacji – nabrzeże jest zagospodarowane, są przystanie statków, kluby, Centrum Nauki Kopernik. Tu nad Wisłę można dojechać metrem – szklane wejścia do stacji linii M2 Centrum Nauki Kopernik znajdują się nieopodal pomnika Syreny.
Nowości na brzegu rzeki
Miejskie plaże są już teraz stopniowo przygotowywane do nadchodzącego sezonu. Pojawiają się na nich m.in. nowe paleniska oraz hamaki dla miłośników czytania. To jeden z pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców za pośrednictwem platformy Otwarta Warszawa. Największe zmiany dotyczą plaży Rusałka, znajdującej się w pobliżu parku Praskiego. Została ona poszerzona i przebudowana. Powstaje na niej żywa altana wiklinowa, która będzie rosła z tygodnia na tydzień. W ramach budżetu partycypacyjnego plaża Rusałka zostanie wyposażona m.in. w prysznice i pomost. Zmiany dotyczą też infrastruktury rekreacyjnej. Przy ścieżkach zostały ustawione charakterystyczne łęgowe ławki, pojawiło się więcej koszy na śmieci. Do użytkowania od początku sezonu jest ponad 40km rekreacyjnych ścieżek rowerowych, położonych w malowniczych rejonach wokół Wisły. W tym roku oddane zostanie kolejnych 10 km i rozpocznie się budowa następnych odcinków.
Wszyscy aktywni
Stołeczny Ratusz wybrał już najlepsze oferty na prowadzenie działań rekreacyjnych i edukacyjnych. Nadwiślańskie klubokawiarnie również przygotowały bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową. Wszystkie te działania mają na celu przygotowanie atrakcji dla wszystkich –od dzieci, po seniorów. Będą m.in. pikniki rowerowe, treningi biegowe, zajęcia z jogi i crossfitu, warsztaty muzyczne dla najmłodszych, plenerowe sztuki teatrów dla dzieci czy zajęcia taneczne dla seniorów.
Start wiślanego sezonu
Podczas majowego weekendu, rozpocznie się sezon żeglugowy. Początkowo w weekendy, a od wakacji codziennie, Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi cztery promy oraz rejsy tramwaju wodnego. W lipcu i sierpniu w trakcie wybranych rejsów na pokładzie będą przewodnicy, dzięki którym płynąc po rzece będzie można poznać historię Warszawy. W drugiej połowie maja stołeczny Ratusz hucznie zainauguruje początek wiślanego sezonu. Przez kolejne weekendy, począwszy od 23–24 maja, odbywać się będzie cykl imprez zachęcających mieszkańców Warszawy do aktywnego spędzania czasu nad Wisłą. Będą m.in. rodzinne wycieczki rowerowe wiodące nowym Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym (30 maja), gra miejska inspirowana legendą o warszawskiej syrence (6 czerwca) oraz niecodzienne wydarzenie, którego głównym bohaterem będzie... krokodyl, który wkrótce zagości na dobre nad rzeką (13 czerwca). Cykl imprez zwieńczą Wianki –największe letnie wydarzenie dedykowane rzece (20 czerwca). Niezwykle popularne wśród warszawiaków Święto Wisły, które w ubiegłym roku z racji wysokiego stanu wody zostało przeniesione z maja na wrzesień, od tego sezonu na stałe zmieni datę. Zaplanowano je na koniec lata. Więcej informacji o atrakcjach wiślanych na stronie: www.wislawarszawa.pl
Zapraszam nad Wisłę
HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ, PREZYDENT WARSZAWY
– Zachęcam wszystkich warszawiaków i gości do spędzania wolnego czasu nad Wisłą. Wiślane brzegi właśnie teraz, wiosną, pięknieją w oczach. Tu można odpocząć, oderwać się od codziennych zajęć, aktywnie i zdrowo spędzić czas.
Dlatego jak co roku przygotowaliśmy wiele atrakcji związanych z rzeką. Już w przyszłym tygodniu rusza żegluga – promy oraz tramwaj wodny. W tym sezonie będą oczywiście plaże, zapraszamy na wycieczki rowerowe, warsztaty muzyczne i teatralne. A już latem otwieramy bulwary – pięknie wyremontowany odcinek lewego brzegu.
Czarodziejski świat fontann
W tegoroczną majówkę koniecznie trzeba zobaczyć pokaz fontann na Podzamczu. Nowy program zapowiada się tajemniczo i intrygująco – wystarczy powiedzieć, że znaczącą rolę odegrają w nim Bazyliszek i Złota Kaczka.
Fontanny na Podzamczu skrywają tajemnice, o których dotychczas nie wiedzieliśmy. Pod powierzchnią wody ciągną się tunele, przejścia i ukryta sterownia, z której dostarczana jest moc Warszawie. Na powierzchni zobaczymy ją dzięki „Światłom wody".
Pierwszy pokaz 1 maja
„Światła wody" to nowy pokaz w Multimedialnym Parku Fontann przygotowany na zlecenie stołecznego Ratusza przez Stołeczną Estradę na sezon 2015. Tym razem poznamy świat, do którego przez ukryty tunel wprowadzi nas legendarny Bazyliszek. Spotkamy tam również Złotą Kaczkę i Czarodzieja, który steruje fontannami, podświetlając i ożywiając nocną stolicę. Czy neony, mosty i latarnie świecą nocą dzięki czarodziejom, którzy zawładnęli światem fontann? Tego dowiemy się już w piątek, 1 maja, o godz. 21.00 w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. – Nowy, atrakcyjny program świetlno-muzycznych pokazów w Multimedialnym Parku Fontann stał się już tradycją – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. –Co roku są one bardzo widowiskowe i ich weekendowe prezentacje biją frekwencyjne rekordy. Ostatni sezon fontann zamknęliśmy liczbą blisko 800 tysięcy widzów, którzy podziwiali nocne spektakle – dodaje. Animacjom prezentowanym na wodnym ekranie towarzyszyć będą komputerowo sterowane fontanny, światła i lasery oraz specjalnie dobrana ilustracja muzyczna. Pokaz trwa 25 minut i będzie prezentowany w każdy piątek i sobotę od 1 maja do 26 września (w maju i we wrześniu start o godzinie 21.00, w czerwcu, lipcu i sierpniu o godzinie 21.30). Kalendarz pokazów jest na stronie www. estrada.com.pl
W każdym roku coś nowego
Widowisko na Podzamczu to nie tylko zachwycający pokaz techniki z wykorzystaniem kolorowych świateł, laserów i wodnej kurtyny, na której można wyświetlać filmy, ale także nawiązanie do warszawskich tradycji czy aktualnych rocznic. Widzieliśmy już legendy warszawskie, tematy związane z polską prezydencją w Unii Europejskiej, z piłką nożną w roku Euro 2012, z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego. Multimedialny Park Fontann to największe tego typu przedsięwzię- cie w Polsce i kolejna nowoczesna wizytówka miasta. Tegoroczny pokaz przygotowała Stołeczna Estrada przy współpracy z Frameworx oraz Oase i WaterSystem
Już niedługo będziemy spacerować po bulwarach
ROZMOWA Z MICHAŁEM OLSZEWSKIM, WICEPREZYDENTEM WARSZAWY
– Panie prezydencie nadchodzą ciepłe dni, warszawiacy nie mogą się doczekać, kiedy pójdą na spacer wiślanymi bulwarami.
– Mogę zapewnić, że już niedługo. Na bulwarach trwają ostatnie prace. Już dziś zapraszam nad Wisłę, bo poza dwukilometrowym odcinkiem w remoncie mamy wiele do zaoferowania.
– Zapowiedzi miasta o tym, co będzie na bulwarach, są naprawdę zachęcające.
– Na pierwszym odcinku bulwarów od ulicy Boleść do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, oprócz tego, że jest to bardzo ładnie i wygodnie zaprojektowana kilometrowa promenada z roślinnością, są także pawilony wystawiennicze, pawilon plażowy, kawiarnie, pomosty dla łódek. Warszawiacy i turyści będą na bulwarach mogli spędzać czas bardzo różnorodnie – odpoczywać, patrząc na Wisłę, zajść do kawiarni, spacerować czy jeździć na rowerze. Będzie to nowe, doskonałe miejsce relaksu w środku miasta.
– Jednak prace jeszcze trwają.
– To już końcówka. Po zerwaniu umowy z wykonawcą, Hydrobudową Gdańsk, który nie wywiązywał się z ustaleń, jesteśmy na trenie budowy od 6 lutego. Po dwóch i pół miesiąca prac została tylko wykończeniówka. Miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg dokończył kładzenie nawierzchni, drogę rowerową, finiszują prace przy infrastrukturze z tarasem widokowym oraz bardzo ważnym, choć niewidocznym, kolektorze ściekowym wzdłuż Wisły.
– Oddawany odcinek bulwarów to zaledwie pierwsza z czterech części czekających na modernizację?
– Tak, do remontu i modernizacji szykujemy II etap inwestycji, składają- cy się z odcinków od mostu Śląsko- -Dąbrowskiego do Centrum Nauki Kopernik, od mostu Świętokrzyskiego do Tamki i ostatni od Tamki do Portu Czerniakowskiego. Wykonawca tych fragmentów zostanie wyłoniony w przetargu. W tym roku rozpoczynamy również przygotowanie do kolejnego odcinka, którym chcemy się zająć – od Syrenki do Portu Czerniakowskiego.
– To duża inwestycja. Kiedy możemy spodziewać się zakończenia prac?
– Myślę, że będzie to koniec 2016 roku. Zmiana samego projektu powinna zająć około trzech miesięcy, potem przetarg i zostaje rok na wykonanie. Część prac na odcinku do CNK jest już zrobiona, to w pewnym zakresie przyspiesza całość.
– Bulwary uzupełnią inne atrakcje nad Wisłą, których jest coraz więcej.
– Tak, nad Wisłą można już wspaniale wypoczywać. Działa wyremontowany Port Czerniakowski, na obu brzegach zapraszają bardzo popularne plaże z pawilonem plażowym na Poniatówce. Tłumnie odwiedzana po praskiej stronie jest ośmiokilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa, podobnie jak Nadwiślański Szlak Rowerowy na lewym brzegu. Nowe bulwary mają także doskonałe sąsiedztwo Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu, bardzo popularnego przez całe lato i wczesną jesień. Jak widać, każdy może znaleźć najlepszą dla siebie formę odpoczynku nad rzeką. Przygotowujemy też wiele atrakcji dla dzieci czy seniorów.
– Tak więc w wakacje spotykamy się na bulwarach?
– Oczywiście. Już dziś zapraszam
Bez PITU PITU
Każdy może mieć jeszcze wpływ na poprawę funkcjonowania Warszawy. Wystarczy do 30 kwietnia odprowadzić tutaj swój podatek PIT. Wypełniając zeznanie podatkowe za 2014 r. w miejscu aktualnego zamieszkania wpisujemy Warszawa. I nie chodzi tu o miejsce zameldowania, które mamy wpisane w dowodzie osobistym, ale o miejsce, w którym faktycznie mieszkamy. A jeśli PIT za ten rok został już wysłany, wówczas można wypełnić dodatkowy, jednostronicowy dokument ZAP-3 i przesłać go do urzędu skarbowego w dzielnicy Warszawy, w której mieszkamy. Dochody z PIT są znaczą- cą częścią budżetu miasta.
Przykładowe koszty miasta:
- zakup i montaż 1 kosza na śmieci – 551 zł
- zakup i montaż 1 ławki z oparciem – 990 zł
- posadzenie 1 dużego drzewa – 1500 zł
- wybudowanie 1 miejsca parkingowego/postojowego – 2500 zł
- projekcja jednego filmu kina plenerowego – 4500 zł
- wymiana 100 m nawierzchni drogi – 20 000 zł
- wybudowanie siłowni pod chmurką – 23 900 zł
- wybudowanie 100 m drogi rowerowej (asfalt, bez projektu i sygnalizacji świetlnej) – 50 000 zł
- budowa nowego placu zabaw – 250 000 zł
Zaparkuj i jedź dalej komunikacją
Ponad 4,2 tysiąca miejsc na parkingach P+R czeka na tych kierowców, którzy wolą jeździć po mieście komunikacją miejską. Tak jest taniej i bardziej ekologicznie.
Od początku kwietnia działa rozbudowany, czteropoziomowy parking P+R Metro Stokłosy. To już 14. parking wybudowany w ramach systemu „Parkuj i jedź", można na nich zostawić ponad 4 tysiace aut. Poza tym kilkaset samochodów regularnie parkuje przy stacjach PKP Warszawa Wesoła, Gocławek, Międzylesie, Radość na parkingach przygotowanych przez dzielnice. To oznacza, że codziennie na ulicach miasta jest mniej o co najmniej 5 tys. pojazdów – po dojechaniu na parking i zostawieniu samochodu można kontynuować podróż korzystając z metra, pociągu, tramwaju lub autobusu.
Miejsca zajęte
Parkingi cieszą się sporą popularnością – średnie zapełnienie w dzień roboczy wynosi ponad 70 proc., a tych zlokalizowanych w pobliżu linii metra dochodzi do 100 proc. Parking przy stacji metra Stokłosy samochody wypełniały do ostatniego wolnego miejsca. Po rozbudowie jest na nim prawie cztery razy więcej miejsc. Teraz zaparkują tu 393 samochody, z czego sześć na miejscach dla osób niepełnosprawnych. Ponadto na P+R Metro Stokłosy zamontowano stojaki, do których można przypiąć 20 rowerów. Koszt rozbudowy wyniósł ponad 16,5 mln zł. Inwestycję współfinansowała Unia Europejska w kwocie ponad 12 mln zł.
Będzie jeszcze więcej
Ale to nie wszystko. Zgodnie z wieloletnim planem inwestycyjnym i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy w stolicy planowana jest budowa kolejnych 27–30 parkingów Parkuj i Jedź. Rozważana jest budowa parkingów m.in. przy stacjach kolejowych: Płudy, Żerań, Jeziorki, Wesoła, Wola Grzybowska, Rembertów
Jak warszawiacy poruszają się po mieście
Autobusem, samochodem, metrem, rowerem, a może pieszo? Skąd, dokąd i jak długo? Jak mieszkańcy poruszają się po mieście, pytają ankieterzy Warszawskiego Badania Ruchu.
Warszawskie Badanie Ruchu jest pierwszym od 10 lat kompleksowym badaniem zachowań komunikacyjnych mieszkańców Warszawy. WBR 2015 ruszyło 8 kwietnia, a zakończy się 27 czerwca. Badacze z instytutu badawczego PBS Sp. z o.o. przepytają 17 tys. osób. W razie wątpliwości ich tożsamość można potwierdzić w Miejskim Centrum Kontaktu pod numerem 19-115.
Pojazdy i pasażerowie
Drugą częścią WBR jest pomiar ruchu drogowego. Pojazdy będą liczone w ponad 200 punktach na granicy aglomeracji, na granicy Warszawy, w centrum miasta, na ulicach przecinających średnicową linię kolejową. Poza tym badacze policzą pasażerów w metrze, tramwajach, autobusach i pociągach SKM, WKD oraz Kolei Mazowieckich – łącznie w 130 punktach, a także pasażerów pociągów dalekobieżnych na dworcach. Kolejnym elementem WBR będą badania ankietowe pasażerów autobusów komunikacji regionalnej i ruchu pojazdów ciężarowych.
Komputerowy model ruchu
Na tej podstawie, z wykorzystaniem danych z innych badań, zbudowany zostanie tzw. komputerowy model ruchu dla obszaru całej aglomeracji. Pozwala on na przygotowywanie różnego rodzaju analiz i prognoz ruchu.. Za pomocą modelu można np. sprawdzić, jak będą wykorzystywane planowane drogi lub linie tramwajowe, jakie ich trasy będą najlepsze, jak dana inwestycja wpłynie na czasy podróżowania, ruch na innych ulicach i liczbę pasażerów w innych środkach komunikacji. Model pokazuje też, gdzie pojadą kierowcy po zamknięciu jakiejś drogi na czas remontu i którędy można poprowadzić objazdy. Po raz pierwszy przygotowany będzie także model ruchu rowerowego.
Statki i promy na Wiśle
Wielkimi krokami zbliża się kolejny, już siódmy sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Statki i promy będą pływały po Wiśle od 1 maja do 6 września. W ubiegłym roku z rejsów skorzystało ponad 133 tys. osób.
Brzegi Wisły połączą przeprawy promowe na wysokości Cypla Czerniakowskiego i Saskiej Kępy, mostu Poniatowskiego i Stadionu Narodowego, Podzamcza i zoo oraz Nowodworów i Łomianek. W maju, czerwcu i we wrześniu promy będą pływały pomiędzy brzegami rzeki tylko w soboty, niedziele i święta, a w okresie wakacyjnym – już codziennie. Podobnie jak w poprzednich sezonach, będzie można się oderwać na chwilę od zgiełku miasta, by podziwiać mniej znaną panoramę stolicy bezpośrednio z pokładu tramwaju wodnego.
Statek będzie pływał na trasie Cypel Czerniakowski – Gruba Kaśka – Podzamcze – Cypel Czerniakowski. W maju, czerwcu i we wrześniu – tylko w weekendy i dni świąteczne, natomiast w lipcu i sierpniu – także w piątki. Mieszkańcy i turyści popłyną Wisłą i Kanałem Żerańskim do malowniczego Serocka, nad Zalew Zegrzyński. W maju, czerwcu i we wrześniu statek będzie kursował tylko w soboty, niedziele i święta. A w lipcu i sierpniu dodatkowo wypłynie z Cypla Czerniakowskiego również w piątki. Za rejs do Serocka trzeba będzie zapłacić 36 zł (ulgowy – 18 zł), natomiast za przejażdżkę tramwajem wodnym – 18 zł (ulgowy – 9 zł). Przeprawa promem będzie bezpłatna.
Warszawa rozdaje sadzonki!
W sobotę i niedzielę, 25 i26kwietnia Ratusz zaprasza na Warszawskie Dni Recyklingu. To impreza promująca ekologiczne zachowania. Wzeszłym roku organizatorzy zebrali ponad 44tys. kg odpadów segregowanych suchych i szkła oraz ponad 35tys. kilogramów „elektrośmieci". W sobotę 25kwietnia w godz. 10.00– 13.00wkażdej dzielnicy będzie działał punkt informacyjno-edukacyjny o segregowaniu odpadów oraz zbiórka plastiku, metalu, papieru, szkła i elektrośmieci. W zamian można będzie otrzymać sadzonki krzewów, kwiatów i ziół. W niedzielę, 26kwietnia w godz. 11.00– 17.00 przed Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się finał Warszawskich Dni Recyklingu 2015.
Na uczestników czekają sadzonki i wiele atrakcji: stoiska edukacyjne oraz gry i zabawy z nagrodami dla najmłodszych uczestników imprezy. Lista punktów dzielnicowych i regulamin: www. um.warszawa.pl. W niedzielę, 26kwietnia na Polu Mokotowskim w godz. 10.00–18.00 odbędą się obchody Światowego Dnia Ziemi. Tegoroczne poświęcone będą promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej „Z energią zmieńmy źródła". Na gości czekają liczne atrakcje –gry, zabawy, stoiska promocyjne i informacyjne. Będzie także zbiórka odpadów w zamian za rośliny doniczkowe lub sadzonki krzewów. Punkt zbiórki ulokowany zostanie na terenie stadionu RKS SKRA (wjazd od ul. Wawelskiej).
Jak zmieni się Praga Północ
Co będzie się mieściło w słynnym domu Pod Syreną? Jak zostanie zmodernizowany bazar Różyckiego? Jakie plany związane są z pałacykiem Konopackiego? Na te oraz inne pytania znajdziemy odpowiedź w najbliższy weekend w trakcie spacerów z przewodnikiem. Ratusz razem z mieszkańcami, aktywistami i organizacjami pozarządowymi opracował program rewitalizacji, który zakłada do 2022 r. wiele zmian prawej strony Warszawy. Dokument tworzony jest razem z mieszkańcami, by odpowiadał na ich potrzeby, dlatego konsultacje społeczne poprzedzane są spacerami po rewitalizowanych miejscach. Sobota, 25 kwietnia, godz. 10.30
Nowa Praga Zbiórka: ul. Targowa 74 (budynek, róg ul. Wileńskiej i al. Solidarności) Przewodnik: „WarsOff" Katarzyna Chudyńska-Szuchnik Trasa poprowadzi ul. Wileńską, gdzie spacerowicze zobaczą zabytkowe kamienice na odcinku od ul. Targowej do Czynszowej i poznają ich historię. Dowiedzą się także, gdzie ma powstać Centrum Kreatywności, Centra Kulturalno-Społeczne oraz jakie plany związane są ze słynnym domem Pod Syreną przy ul. Inżynierskiej –zabytkowym budynkiem dawnej zajezdni tramwajowej. Trasa obejmie również ul. Małą, która ma stać się uliczką rzemieślników. Niedziela, 26 kwietnia, godz. 10.30
Stara Praga Miejsce zbiórki: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52 Przewodnik: „WarsOff" Katarzyna Chudyńska-Szuchnik Spacer rozpocznie się w Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie zostanie omówiony projekt modernizacji bazaru Różyckiego. Przewodnik opowie, co zmieni się na ul. Brzeskiej i Ząbkowskiej, pokaże przykłady renowacji zabytkowych kamienic oraz zieleni na ul. Białostockiej, Markowskiej oraz Nieporęckiej. W ramach projektu przewidziana jest renowacja i adaptacja budynku przy ul. Targowej 56, czyli Centrum Kreatywności.
Zapraszamy na konsultacjeChcesz dowiedzieć się, jakich zmian dokonano w twojej okolicy i jakie są plany? Weź udział w spacerach i przyjdź na spotkanie konsultacyjne. Podyskutuj o programie i poznaj inne pomysły. Konsultacje społeczne dla Pragi-Południe odbędą się w czwartek 23kwietnia, w godz. 17.30–20.30wCentrum Paca (ul. M. Paca40) Konsultacje społeczne dla Pragi-Pół- noc odbędą się w środę 29kwietnia, w godz. 17.30–20.30w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) |
Maratończycy na ulicach
W niedzielę 26 kwietnia ulicami stolicy pobiegnie Orlen Warsaw Marathon. Start i meta biegu przy Stadionie Narodowym. Biegacze wystartują o godz. 9.30 na Wybrzeżu Szczecińskim, skąd pobiegną na most Świętokrzyski i nim na lewy brzeg Wisły. Powrót także tym mostem, meta na błoniach Stadionu Narodowego.
Rywalizacja na królewskim dystansie 42,195 km to tylko jedna z konkurencji tegorocznego święta biegania. Rozegrany zostanie także Bieg Oshee 10 km ze startem i metą przy Stadionie Narodowym przez Wybrzeże Kościuszkowskie, Konwiktorską, Miodową, Krakowskie Przedmieście i Tamkę.
W przeddzień, 25kwietnia o godz. 17.00 organizatorzy zapraszają na charytatywny marszobieg „Biegam, Bo Lubię POMAGAM" 4,6km. Start z placu Zamkowego, a meta na błoniach Stadionu Narodowego. W tej charytatywnej konkurencji staną obok siebie pełnosprawni i niepełnosprawni biegacze, którzy przez uczestnictwo w wydarzeniu chcą pomóc innym. W marszobiegu może wziąć udział każdy, bez względu na poziom zaawansowania czy wiek –nie będzie prowadzony pomiar czasu oraz klasyfikacja końcowa. Udział jest bezpłatny
Pakiety startowe Biegu Konstytucji czekają
Do poniedziałku 27 kwietnia można zapisywać się do udziału w jubileuszowym XXV Biegu Konstytucji. Biegowi głównemu na dystansie pięciu kilometrów towarzyszyć będą zmagania nordic walking oraz „Bieg z maskotką" dla dzieci. Tak jak w latach ubiegłych, dla biegaczy oraz uczestników nordic walking start będzie na ul. T. Hopfera. Metę ulokowano na ul. Rozbrat, na wysokości ul. Szarej. Trasa w całości przebiegać będzie ulicami asfaltowymi. Na trasie będą duże wzniesienia – ul. Agrykola, ul. Górnośląska oraz Myśliwiecka zakończona ostrym skrętem. Limit biegu głównego wynosi 1 godzinę. Zapisy prowadzone są na stronie www.aktywnawarszawa.waw. pl i potrwają do poniedziałku 27 kwietnia lub wyczerpania limitu 5000 uczestników. Wszyscy rejestrujący się muszą wnieść opłatę startową w ciągu trzech dni roboczych. Po przekroczeniu tego terminu zgłoszenie zostanie usunięte z bazy danych.
Bezpłatna sterylizacja psów i kotów
Właściciele tych zwierząt, którzy mieszkają w Warszawie, mogą bezpłatnie wykonać zabieg w jednej z 28 lecznic weterynaryjnych, bez względu na dzielnicę zamieszkania. Warunkiem skorzystania z zabiegu finansowanego przez miasto jest:
- wypełnienie przez właściciela zwierzęcia – w dwóch egzemplarzach – formularza pn. „Wniosek właściciela o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji* psa/ kota* w 2015 roku". Formularze dostępne są w zakładach leczniczych,
- okazanie dowodu tożsamości,
- okazanie książeczki zdrowia psa/kota,
- rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia,
- to, że pies i kot jest oznakowany zaczipowany,
-pies musi mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Akcja dotyczy zwierząt powyżej 6 miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego.
Zaczipuj swoje zwierzę
Do 15 grudnia właściciele psów i kotów mogą bezpłatnie zaczipować swojego pupila w jednej z ponad 90lecznic weterynaryjnych, bez względu na dzielnicę, w której mieszkają. Warunki z bezpłatnego oznakowania psa/kota:
-wypełnienie przez właściciela w dwóch egzemplarzach wniosku owykonanie elektronicznego oznakowania psa/kota. Formularze dostępne są w zakładach leczniczych,
- okazanie dowodu tożsamości właściciela,
- okazanie książeczki zdrowia psa/kota, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia,
-ukończone przez zwierzę 12 tygodni życia,
-dodatkowo w przypadku psów
–okazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie.