Muzyczną ucztę przygotowano dla melomanów w różnym wieku – od malucha do stulatka. Na najmłodszych czeka kilka koncertów Smykofonii i pokazów Szalonych Bajek z muzyką na żywo. Dla słuchaczy w każdym wieku organizatorzy przygotowali niespodziankę – dwa koncerty z udziałem narratora, zgłębiające tajniki skomplikowanego organizmu, jakim jest orkiestra symfoniczna.
Mowa o koncercie Polskiej Orkiestry Radiowej (sobota, godz. 11.00) oraz Sinfonii Varsovii pt. „Przewodnik po orkiestrze"(niedziela, godz. 11.00), dodatkowo urozmaiconym występem tancerzy. Koncerty te odbędą się w przepięknej Sali Moniuszki, czyli największej przestrzeni koncertowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, która na czas festiwalu przyjęła nazwę Sali Karmazynowej. W programie Szalonych Dni Muzyki nie mogło zabraknąć koncertów z serii Młodzi Wykonawcy – zaprezentują się najlepsze zespoły ze szkół muzycznych z całej Polski.
Nowością tegorocznej odsłony Szalonych Dni Muzyki są spotkania Mój Mistrz. Festiwalowi goście podzielą się z publicznością swoimi wspomnieniami o artystycznych inspiracjach, charyzmatycznych nauczycielach czy kluczowych kariery.
Festiwal Skrzyżowanie Kultur
Siedem dni koncertów, kilkudziesięciu artystów z najodleglejszych zakątków. Do Warszawy przyjechały wielkie gwiazdy etno z Iranu, Nigerii, Mauretanii, Korei Południowej, Pakistanu i Turcji. Jedenasty Festiwal Skrzyżowanie Kultur (21–27.09) jest jednym z największych w Europie festiwali poświęconych muzyce Etno.
Same gwiazdy
Jednym z największych wydarzeń festiwalu będzie koncert nigeryjskiego zespołu Egypt 80 z Seunem Kutim, spadkobiercą spuścizny legendarnego ojca Feli Kutiego, twórcy afrobeatu. Gościem festiwalu będzie również pieśniarz Sain Zahoor z Pakistanu, zdobywca BBC World Music Award, który zaprezentuje uliczną formę qawwali, modlitwy charakteryzującej mistyczną odmianę islamu. Kolejna gwiazda to Kayhan Kalhor, wirtuoz gry na Komancze i zdobywca trzech nagród Grammy. W Warszawie wystąpi z Alim Bahrami Fardem, mistrzem gry na 96-strunowym dulcimerze. Tradycyjne utwory kurdyjskie zaśpiewa Şivan Perwer, autor 25 albumów, który o wolności dla ludu kurdyjskiego śpiewał z takimi sławami jak Sting czy Peter Gabriel. Unikatowy koncert da zespół Badakhashan Ensamble, pochodzący z odległego i trudno dostępnego rejonu Tadżykistanu w górach Palmir.
Swojskie klimaty
W tym roku odbędzie się już 3. edycja dnia poświęcona polskiej muzyce etnicznej. Wstęp na koncerty tego dnia jest wolny. Niespodzianką będzie też dzień Kolektyw Europa, podczas którego zagrają muzycy krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Festiwal Skrzyżowanie Kultur przygotował też wyjątkowy koncert dla dzieci „Mądrość afrykańskich griotów", czyli opowiadaczy, muzyków, bardów, którzy odgrywają bardzo ważną rolę w społecznościach Afryki Zachodniej. Informacje: www.festival.warszawa.pl
Więcej na www.szalonednimuzyki.pl. Bilety w cenie 8–15 zł dostępne w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl.