Stołeczny ratusz apeluje do warszawiaków posiadających zwierzęta, by zachowali wzmożoną czujność. Wścieklizna panująca na Mazowszu, jest również w stolicy. Od początku roku w województwie mazowieckim wykryto 71 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących w tym kilka w trzech dzielnicach Warszawy: dwa w Wawrze, jeden w Wesołej i jeden na Targówku.
We wtorek, 7 września, wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny u zwierząt, wskazując obszary zagrożone. Na terenie Warszawy są to właśnie dzielnice: Wawer, Wesoła i Targówek. Na tych obszarach wprowadzono szereg zasad, które mają pomóc w walce ze wścieklizną. Powinni o nich pamiętać przede wszystkim właściciele czworonogów.
Polecany artykuł:
Pies na smyczy, kot w zamknięciu
Na obszarach zagrożonych wścieklizną obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy oczywiście mogą biegać wolno, ale tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. Co ważne, nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające.
Warto też zachować ostrożność w przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego, również rannego zwierzęcia. "Ono także może być zarażone wścieklizną" - ostrzega stołeczny ratusz. Należy pamiętać, że nawet w przypadku chęci pomocy, nie należy go dotykać ani podejmować działań na własną rękę, tylko zawiadomić odpowiednie służby.
Polecany artykuł:
Jakie są objawy wścieklizny?
Wścieklizna jest niebezpieczna nie tylko dla zwierząt, ale również dla człowieka. Choroba ta u zwierząt objawia się m.in.:
- agresywnym zachowaniem
- ślinotokiem
- połykaniem przez zwierzęta ziemi, kamieni
Warto pamiętać, że dla zwierząt jest to choroba śmiertelna.
U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu, do których należą:
- bóle głowy
- nudności
- pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny
- śpiączka
- zgon
Objawem charakterystycznym jest też niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu, czyli wodowstręt.
Zaszczep pupila!
Ratusz zachęca właścicieli czworonogów do wzięcia udziału w akcji "Zaszczep pupila, to tylko chwila". Promuje ona obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.
Władze Warszawy przypominają również, że: "w Polsce właściciele psów są zobowiązani do szczepienia swoich pupili przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia".
Co ważne, brak szczepienia jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Nieobowiązkowe, ale zalecane jest również szczepienie kotów przeciw wściekliźnie.