Wiceprezydent odpowiada na pytania mieszkańców: Do jakiego pojemnika wyrzucać prezerwatywy?

2014-01-31 20:50

Do jakiego pojemnika wyrzucać popiół, żwirek dla kota czy prezerwatywy? M.in. na takie pytania wiceprezydent Warszawy odpowiadał wczoraj w redakcji „Super Expressu” - oto jego rady, jak wybrnąć z pułapek śmieciowej rewolucji.

Od 1 lutego, a więc od soboty, nowy system segregowania odpadów obowiązuje w ośmiu dzielnicach – na Pradze-Północ, Pradze-Południe, w Śródmieściu, Wawrze, Rembertowie, Wesołej, Wilanowie i na Ursynowie. Podczas telefonicznego dyżuru Czytelnicy najczęściej pytali jednak wiceprezydenta, kiedy system obejmie całą Warszawę.

- Niestety sami nie wiemy, kiedy to nastąpi - przyznawał wiceprezydent Jarosław Dąbrowski (39 l.). - Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu przed Krajową Izbą Odwoławczą, w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze, więc firmy zacięcie walczą o kontrakty z miastem. Ale mimo to segregacji śmieci możemy uczyć się już wszyscy.
Jeden z Czytelników, mieszkaniec Białołęki, zaskoczył wiceprezydenta pytaniem, do jakiego pojemnika mają trafiać... prezerwatywy.

– Traktuję je jako odpad mokry, więc do czarnego, z odpadami zmieszanymi – odpowiedział Dąbrowski.

Czytelnicy mieli też wątpliwości co zrobić z poszczególnymi konkretnymi śmieciami, np. ze żwirkiem z kuwety dla kota. On także powinien trafić do czarnego pojemnika, podobnie jak zużyte dziecięce pieluchy.

Śmieciowa rewolucja na pewno nie obejdzie się bez problemów. Teoretycznie firmy już od soboty powinny być do niej przygotowane. Ale przykłady z podwarszawskich gmin, które już wcześniej wprowadziły nowy system, pokazują, że na początku zawsze jest bałagan. Zdarza się, że nie odbiorą śmieci na czas, bo przegapią jakiś budynek. MPO obsługuje Śródmieście, które doskonale zna, Sita już wcześniej działała na Ursynowie i w Wilanowie. Najtrudniej ma Lekaro, które w niektórych dzielnicach pojawia się po raz pierwszy.

Nasi Czytelnicy pytają też, gdzie sprawdzić, jak często wywożone będą teraz śmieci. Harmonogramy opróżniania pojemników można znaleźć na stronie każdej z firm, a więc MPO (www.mpo.com.pl, tel. 800-413-323), Lekaro (www.lekaro.pl/warszawa, tel. 801-98-98 97) i Sita (www.sitapolska.pl.). Wiadomości szukajcie też na www.czysta.um.warszawa.pl

O to pytali mieszkańcy stolicy

Mieszkanka Pragi-Północ: – Czy butelki po winie trzeba myć?

Wiceprezydent: – Dobrze by było, gdyby szkło wrzucane do czerwonego pojemnika było czyste. Dlatego myjemy słoiki po dżemie czy majonezie. Z butelkami po winie może bez przesady, raczej nie są one mocno zabrudzone. Ważne, by do szkła nie wrzucać butelek po oleju, bo one się nie dadzą dobrze umyć.

Mieszkaniec Targówka: – Co zrobić z popiołem z pieca?
– Po wystudzeniu popiołu wyrzucić go do czarnego pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Mieszkaniec Wesołej: – Nie mam żadnych informacji na temat tego, kto będzie odbierał śmieci z mojego domu. Jak się tego dowiedzieć?
– W Wawrze za odbiór śmieci odpowiada firma Lekaro. Przedstawiciele firmy powinni odwiedzić wszystkie posesje i ustalić z właścicielami sposób odbioru śmieci. Przekażemy firmie pański adres. A każdy w podobnej sytuacji powinien zgłosić się do firmy, która odpowiada za śmieci w danej dzielnicy. Przyjadą i podstawią pojemniki. W razie wątpliwości prosimy kontaktować się z infolinią miejską 19115

Mieszkanka Wawra: – Zadeklarowałam, że będę segregować odpady, ale uważam, że nie mam o tego warunków. To kłopotliwe. Czy mogę wycofać się z segregowania?
– Oczywiście, że ma pani do tego prawo. Trzeba tylko pójść do urzędu lub do własnej spółdzielni, jeśli mieszka pani w bloku, i zmienić deklarację. Ale nie polecałbym. Będzie pani płaciła 20 proc. więcej. A prędzej czy później segregowanie odpadów będzie obowiązkowe w całym kraju i dla wszystkich. Tak jest przecież w całej Europie. Wszyscy musimy się zatem tego nauczyć. Wystarczy w domu zaopatrzyć się w jeden duży pojemnik na zmieszane śmieci i dwa mniejsze worki na szkło, plastiki, puszki, papier czy mały złom.

Mieszkanka Pragi-Północ: – Kto mi ma dać worki w odpowiednim kolorze do segregowania śmieci?
– Jeśli mieszka pani w bloku, to może pani zbierać śmieci do dowolnych worków, nie muszą one być w odpowiednim kolorze. Istotne, żeby później z tych worków wyrzucić śmieci do odpowiedniego pojemnika pod blokiem. Mieszkańcy domów jednorodzinnych zostaną wyposażeni w worki przez firmy odbierające śmieci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają