Szczepienia lisów na Mazowszu
Już w miniony piątek rozpoczęła się akcja szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących na ternie Mazowsza. Działania będą trwały aż do 31 maja. Szczepionka sprytnie umieszczona jest w przynęcie w postaci brunatno- zielonego krążka o zapachu rybnym. Należy jednak pamiętać, że lis zje wyłącznie tę szczepionkę, która nie była wcześniej dotknięta przez człowieka. Dlatego każdy przypadek zetknięcia się człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbie medycznej.
ZOBACZ TEŻ: Te dzikie zwierzęta rozpanoszyły się w Warszawie. Są wszędzie!
Szczepionki przeciwko wściekliźnie będą rozkładane w kompleksach leśnych, a także na polach i łąkach z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych. Właściciele zwierząt powinni pamiętać, że szczepionka jest dopuszczona wyłącznie do szczepienia lisów. W przypadku innych zwierząt nie będzie działała przeciwko wściekliźnie.
Należy więc pamiętać o obowiązkowym szczepieniu przeciwko wściekliźnie swoich pupili. W Polsce, właściciele psów są bowiem zobowiązani zaszczepić psy przeciwko tej niebezpiecznej chorobie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Zagrożenie wścieklizną w Warszawie
Według rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego, które Konstanty Radziwiłł wydał na początku roku, na terenie Warszawy również są obszary zagrożone wścieklizną. Są to:
- w dzielnicy Wawer: część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni
- w dzielnicy Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski
Na tych obszarach właściciele zobowiązani są wyprowadzać psy na smyczy lub trzymać na ogrodzonym terenie zamkniętym. Z kolei koty oraz zwierzęta gospodarskie powinny być w zamknięciu.
Co więcej, zakazane ta jest organizowanie wszelakich imprez z udziałem psów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Warto pamiętać, że powyższe nakazy i zakazy obowiązują nie tylko wszystkich mieszkańców danego obszaru, ale również osoby, które przebywają tam tymczasowo.