Pokazy mody retro, przejazdy zabytkowych aut i bicykli, koncerty kapel All Dęte, Olek Orkiestra Dęta czy Ferajna z Hoovera. To wszystko podczas Święta Ogrodu Saskiego wokół fontanny w sobotę od godz. 12. Nie zabraknie teatralnej magii – ZPiT „Warszawianka” zaprezentuje dwa spektakle: „Miłość to Ja” i „Kolory Warszawy”. W foto saloniku czekać będą epokowe stroje z lat 30. przeznaczone do stylizacji retro dla wszystkich świętujących. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli otrzymać u animatorów specjalnie przegotowaną „Niemapę” - plan Ogrodu Saskiego z historycznymi ciekawostkami, zabawami i zagadkami.
Już wkrótce na placu Piłsudskiego rozpoczną się wykopki niezbędne do przyszłej odbudowy Pałacu Saskiego i kamienic. - Są to prace ziemne, a nie archeologiczne, bo fundamenty Pałacu Saskiego były już odkrywane w latach 2006-2008. Naszym celem będzie wyjęcie piasku kwarcowego, którym zasypane są piwnice, zdjęcie fizeliny, która najprawdopodobniej otacza mury, jak jest zapisane w dokumentacji po poprzedniej inwestycji, i sprawdzimy, w jakim stanie są te mury. Są one wpisane do rejestru zabytków i będą podlegały pracom konserwacyjnym tak, aby w przyszłości mogły stać się elementem nowo odbudowanego Pałacu Saskiego - wyjaśnia Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski.
Szefowie spółki Pałac Saski spodziewają się podobnych, albo jeszcze bardziej sensacyjnych znalezisk w miejscu dawnego Pałacu Bruhla. Tu nie prowadzono pod ziemią żadnych badań od czasów wojny. - Już same badania georadarem wykazały obecność tajemniczego tunelu prowadzącego od Pałacu Bruhla w stronę ulicy Freta, którego nie ma na żadnych mapach – zwracał uwagę Jan Kowalski, szef spółki Pałac Saski w wywiadzie z „Super Expressem”.
Program wydarzenia dostępny jest pod adresem: https://palacsaski.pl/aktualnosci/program-swieta-ogrodu-saskiego