Wielka inwazja w Warszawie. Te owady są w każdym zakątku domu

i

Autor: Pixabay Wielka inwazja w Warszawie. Te owady są w każdym zakątku domu

Wielka inwazja paskudnych biedronek w Warszawie. Są prawie wszędzie

2021-09-27 17:25

Do złudzenia przypominają nasze rodzime biedronki siedmiokropki. W rzeczywistości są żukami azjatyckimi, które potrafią narobić więcej szkody niż pożytku. Przełom września i października to czas, kiedy te niezwykle inwazyjne owady, drzwiami i oknami pchają się do domów i mieszkań, by przezimować. Jak je rozpoznać, i jak z nimi walczyć? Podpowiadamy w artykule.

Są niewielkie, małe lub pomarańczowe, mają czarne kropki i do złudzenia przypominają nasze rodzime biedronki. W rzeczywistości ten mały i niewinnie wyglądający owad to wyjątkowo agresywny gatunek biedronki azjatyckiej zwanej Arlekinem. W Polsce biedronka azjatycka uznawana jest za gatunek inwazyjny. Po raz pierwszy zaobserwowano ją w 2006 roku w Poznaniu. Teraz obecna jest na już na terenie całego kraju.

Biedronka azjatycka, podobnie jak nasza siedmiokropka, żywi się mszycami. Co ważne, jest to gatunek zagrażający naszym rodzimym biedronkom. Owady te zimują w zacisznych, ciemnych miejscach w budynkach. Skupiska inwazyjnej biedronki składają się nawet z tysięcy osobników!

Na przełomie września i października biedronki azjatyckie szukają schronienia. Wykorzystują każdą szczelinę, uchylone okna i drzwi, by przezimować. Lepiej ich nie brać na rękę! Bardzo często skutkuje to pogryzieniem przez tego niepozornego owada. Chociaż samo ugryzienie nie jest bolesne, może ono powodować reakcje alergiczne skutkujące zapaleniem spojówek, pokrzywką, obrzękami, problemami z oddychaniem lub nasileniem objawów astmy.

Jak wygląda biedronka azjatycka?

Biedronka azjatycka do złudzenia przypomina biedronkę siedmiokropkę, przez co bardzo łatwo pomylić obydwa gatunki. Arlekin jest średniej wielkości, i ma bardzo zmienne ubarwienie pokrywy. Wstępują osobniki w kolorach od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone aż do czarnego. Ciało biedronki azjatyckiej jest owalne, wypukłe, o długości 5-8 mm, zbliżone wielkością do biedronki siedmiokropki. Liczba kropek waha się od 0 do aż 23.

Wielka inwazja w Warszawie. Te owady są w każdym zakątku domu

i

Autor: Wikipedia Wielka inwazja w Warszawie. Te owady są w każdym zakątku domu

Jak pozbyć się biedronki azjatyckiej?

Jest kilka sposobów, by nie dopuścić do pojawienia się biedronki azjatyckiej w domu. Pierwszym jest stworzenie ekologicznych domków dla owadów np. w ogrodzie. Gdy arlekiny będą miały, gdzie się schronić, nie będą gromadzić się w domach. Podczas inwazji biedronki azjatyckiej sprawdzi się również uszczelnienie drzwi i okien, a także zamontowanie moskitier. Dobrym rozwiązaniem są również odpowiednio dobrane zapachy. Arlekiny nie przepadają za aromatami cytrusowymi, mentolem, kamforą, a także zapachem chryzantem. Można więc spryskać okolice okien lub firanki i zasłony olejkami i wyciągami z cytrusów lub mięty.

NIE PRZEGAP: Koszmar 27-latki w ciąży. Twierdzi, że agresywna kobieta wyrzuciła ją na bruk!

Gdy jednak zadziałamy za późno i biedronki azjatyckie zalęgną się w domu, warto częściej odkurzać pomieszczenia, zwłaszcza powierzchnie przy oknach, a worek z chrząszczami szybko wynieść. Pomocne będą także środki owadobójcze.

Sonda
Czy widziałeś już biedronki azjatyckie?
Super Raport 27.09 (Goście: Jan Kanthak - Solidarna Polska, dr Mirosław Oczkoś - specjalista ds. wizerunku) Sedno Sprawy: Janusz Cieszyński

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki