Wielka kolejka na bulwarach. Warszawiacy przyszli obejrzeć obrazy śmierci i demonicznych kotów

i

Autor: Michał Żyłowski

Wielka kolejka na Bulwarach. Warszawiacy przyszli zobaczyć obrazy śmierci i demoniczne koty

2022-06-04 15:03

W piątek, 3 czerwca, od godz. 19 na Bulwarach Wiślanych ustawiła się wielka kolejka. Wszystko po to, aby obejrzeć spragnione krwi upiory, wampiry, opętane dziewczęta, rycerki na koniach i przybierające ludzkie cechy koty. Taka właśnie jest wystawa Aleksandry Waliszewskiej, która choć tworzy już od wielu lat, po raz pierwszy ma okazje stanąć przed tak dużą publicznością.

Pierwsza taka wystawa

Najnowsza wystawa w Muzeum nad Wisłą (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22) nosi tytuł „Opowieści okrutne”. - To pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Aleksandry Waliszewskiej. Na wystawie jej bogatą twórczość zestawiono z historycznymi dziełami innych artystów z Europy Wschodniej i krajów bałtyckich - zapewniają organizatorzy wystawy. Motywy jakie pojawiają się na wystawie to w dużej mierze apokaliptyczne scenariusze i przesiąknięte znaczeniami bałtosłowiańskie krajobrazy: lasy i mokradła, zagubione autostrady, ponure przedmieścia. - Pracami Waliszewskiej wydaje się rządzić logika snów, a środkiem obrazowania jest metafora, która odnosi do pierwotnych emocji: miłości, pożądania i lęku przed śmiercią - pisze MSN.

Co ją inspiruje?

W swojej warszawskiej pracowni Aleksandra Waliszewska tworzy odważne i nastrojowe obrazy, które cieszą się uwagą szerokiej międzynarodowej publiczności - zarówno odwiedzających muzea i galerie, jak i bardzo licznych użytkowniczek i użytkowników online. Tę moc oddziaływania można przypisać intrygującym historiom snutym przez artystkę w jej figuratywnych obrazach. Malarka sięga do wielu różnorodnych źródeł - powieści gotyckich, pogańskich mitologii czy motywów zapożyczonych ze średniowiecznych rękopisów.

Do kiedy wystawa?

Warto pamiętać, że wystawa to nie tylko twórczość Aleksandry Waliszewskiej. W ekspozycji znajduje się także ponad osiemdziesiąt dzieł innych autorów i autorek, które często nigdy wcześniej nie były publicznie pokazywane ze względu na to, że twórcy i twórczynie nie byli znani w czasie kiedy tworzyli. Godziny otwarcia galerii dostępne są na stronie internetowej MSN. ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22. Wystawa dostępna jest do 2 października tego roku.

Sonda
Ile razy w roku odwiedzasz jakieś muzeum?
Wielka kolejka na Bulwarach Wiślanych. Warszawiacy przyszli zobaczyć obrazy śmierci i demoniczne koty

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają