Wielka kwesta na Powązkach w Warszawie. To już 49. raz!

i

Autor: Adam Burakowski/REPORTER

Wszystkich Świętych 2023

Wielka kwesta na Powązkach w Warszawie. To już 49. raz!

2023-10-30 8:47

Zaduszkowa kwesta na Cmentarzu Powązkowskim to już tradycja i nieodłączny element obchodów święta zmarłych w Warszawie. 350 osób przez dwa dni będzie zbierało do puszek pieniądze, które przeznaczone zostaną na ratowanie zabytkowych nagrobków. Wśród kwestujących nie zabraknie znanych i lubianych artystów.

Wszystkich Świętych 2023. Wielka kwesta na Powązkach w Warszawie. Kiedy?

Już 49. raz na Starych Powązkach odbędzie się zaduszkowe kwestowanie. We wtorek (31 października) i w środę (1 listopada) w godz. od 9 do 19 każdy odwiedzający Powązki będzie mógł dorzucić swoją cegiełkę w ratowanie zabytkowych nagrobków.

Jak spodziewają się organizatorzy, z puszkami kwestować będą m.in.: Artur i Franciszek Barcisiowie, Artur Andrus, rodzina Damięckich, Krzysztof Daukszewicz, Hanna Gil-Piątek, Barbara Nowacka, Irena Santor, Maciej Orłoś, Jacek Rozenek, Joanna Szczepkowska z córkami, bracia Zdrójkowscy, Katarzyna Grochola, Krzysztof Ibisz czy artyści z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Nie zabraknie również tych, którzy wspierają zaduszkowe kwestowanie od samego początku - Mai Komorowskiej, Damiana Damięckiego i Olgierda Łukaszewicza.

Zaduszkowe kwestowanie na Powązkach. O co chodzi?

Po raz pierwszy na Starych Powązkach kwestowano w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa. Wydarzenie zapoczątkowali warszawscy artyści teatru i filmu i do dziś stanowią oni około 40 proc. wszystkich kwestujących. Obecnie oprócz artystów z puszkami na Wszystkich Świętych wychodzą również dziennikarze, publicyści, politycy, działacze stowarzyszeń oraz młodzież licealna i akademicka. Wolontariusze przyjeżdżają do Warszawy ze wszystkich stron Polski m.in. z Gdańska, Krakowa, Łowicza czy Nowego Targu.

Pieniądze ze zbiórki przeznaczane są na ratowanie zabytkowych grobów. Jak podaje stołeczny ratusz, w ciągu 49 lat przeprowadzono łącznie ok. 1600 prac konserwatorskich!

"W 2022 roku zakończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do katakumb. A w roku 2023 odnowiono łącznie 10 pomników nagrobnych. Na rok 2024 zaplanowano wykonanie 16 pomników nagrobnych m.in. Anny Tymińskiej, Florianny Szałackiej, rodziny Sommerów oraz Delfiny Henrici" - wyliczają władze Warszawy.

Kwesta na Powązkach 2023. Kto zbiera i na co zbieramy mówi Marcin Święcicki
W którym roku powstały te warszawskie pomniki? Sprawdź się
Pytanie 1 z 10
W którym roku powstał pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają