Odbudowa Pałacu Saskiego. Narodowa zbiórka pieniędzy
Odbudowa zabytkowego pałacu w centrum miasta od lat budzi duże kontrowersje. Przeciwnicy projektu mówią, że to nie czas na takie działania i pieniądze potrzebne są gdzie indziej. Rząd twierdził, że odbudowa jest potrzebna, bo Polacy jej bardzo chcą. I ogłosił zbiórkę pieniędzy. Żeby zachęcić do niej Polaków umożliwiono odliczenie darowizny od podatku.
Jak wynika z artykułu Wirtualnej Polski, na kampanię promującą zbiórkę przeznaczono aż 3,2 mln złotych. W zamian zebrano… 150 tysięcy złotych. Jak wyliczyli dziennikarze „Rzeczpospolitej”, do 2030 roku z budżetu państwa na odbudowę Pałacu Saskiego wyłożone zostanie 2 mld 453 mln zł. Zebrane w "narodowej zbiórce" fundusze to niecałe 0,006 tej kwoty.
Jak informowaliśmy w grudniu 2021 roku, rząd powołał w celu odbudowy Pałacu specjalną spółkę. - Dzięki niej odbudowany zostanie nie tylko Pałac Saski, ale także kamienice w ciągu ul. Królewskiej oraz pałac Brühla - przekonywał minister kultury Piotr Gliński. Przeciwni pomysłowi byli działacze, w tym stołeczny konserwator zabytków. - Pałac Saski, gdyby go odbudować, całkowicie zniszczyłby obecną formę Grobu Nieznanego Żołnierza, jako takiego pomnika w formie trwałej ruiny. Dzisiaj jest to jedyne miejsce w Warszawie, w którym nawet bez komentarza możemy przekazać informację o tym w jakim stopniu stolica była zniszczona - powiedział w 2018 r. Michał Krasucki.
Wirtualna Polska skontaktowała się z Ministerstwem Finansów, aby dowiedzieć się, ile osób przekazało pieniądze na odbudowę Pałacu Saskiego.
"Zgodnie z danymi wynikającymi z rozliczenia podatku PIT za 2021 r. 95 podatników dokonało odliczenia darowizny przekazanej na cele odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. e ustawy PIT, w łącznej kwocie 150 tys. zł" — przekazało WP biuro prasowe resortu.
Spółka Pałac Saski zareagował na publikacje o zbiórce i informuje, że... żadnej promocji zbiórki nie było: "Inwestycja pod nazwą »Odbudowa zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego« nie jest realizowana ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej, a z funduszy zagwarantowanych z budżetu państwa na mocy ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie z dnia 11 sierpnia 2022 r. Działania informacyjne, które prowadzone były przez Biuro Programu Niepodległa (2021) oraz przez spółkę Pałac Saski sp. z o.o. (2022) nie dotyczyły w żadnej mierze możliwości wpłaty darowizny oraz jej odliczania od dochodu, a jedynie wartości kulturalnej i historycznej rozpoczynanego przedsięwzięcia odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie" - przekazała spółka w oświadczeniu. I konkluzja: "Na stronie internetowej Spółki umieszczona jest informacja o możliwości wsparcia inwestycji darowizną, nie była jednak nigdy jakkolwiek promowana. Podsumowując, nie jest prawdą, iż prowadzona była jakakolwiek 'narodowa zbiórka' na rzecz odbudowy Pałacu Saskiego" - czytamy w oświadczeniu.