Wielka narodowa zbiórka na odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie. Pieniądze wpłaciło 95 osób

i

Autor: niepodlegla.gov.pl

Nie tak miało być

Wielka narodowa zbiórka na odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie? Pieniądze wpłaciło 95 osób

2022-10-09 9:12

Prace zmierzające do odbudowy Pałacu Saskiego ruszyły z kopyta. Na pl. Piłsudskiego od września pracują archeolodzy, którzy badają pozostałości podziemi zabytkowego gmachu. Koszt inwestycji będzie ogromny, więc rząd ogłosił narodową zbiórkę. Okazało się jednak, że akcja promująca zbiórkę pochłonęła nieporównywalnie więcej pieniędzy, niż zebrano. Środki przekazało… 95 darczyńców. Spółka "Pałac Saski" przekonuje, że żadnej zbiórki jeszcze nie było...

Odbudowa Pałacu Saskiego. Narodowa zbiórka pieniędzy

Odbudowa zabytkowego pałacu w centrum miasta od lat budzi duże kontrowersje. Przeciwnicy projektu mówią, że to nie czas na takie działania i pieniądze potrzebne są gdzie indziej. Rząd twierdził, że odbudowa jest potrzebna, bo Polacy jej bardzo chcą. I ogłosił zbiórkę pieniędzy. Żeby zachęcić do niej Polaków umożliwiono odliczenie darowizny od podatku.

Jak wynika z artykułu Wirtualnej Polski, na kampanię promującą zbiórkę przeznaczono aż 3,2 mln złotych. W zamian zebrano… 150 tysięcy złotych. Jak wyliczyli dziennikarze „Rzeczpospolitej”, do 2030 roku z budżetu państwa na odbudowę Pałacu Saskiego wyłożone zostanie 2 mld 453 mln zł. Zebrane w "narodowej zbiórce" fundusze to niecałe 0,006 tej kwoty.

Jak informowaliśmy w grudniu 2021 roku, rząd powołał w celu odbudowy Pałacu specjalną spółkę. - Dzięki niej odbudowany zostanie nie tylko Pałac Saski, ale także kamienice w ciągu ul. Królewskiej oraz pałac Brühla - przekonywał minister kultury Piotr Gliński. Przeciwni pomysłowi byli działacze, w tym stołeczny konserwator zabytków. -  Pałac Saski, gdyby go odbudować, całkowicie zniszczyłby obecną formę Grobu Nieznanego Żołnierza, jako takiego pomnika w formie trwałej ruiny. Dzisiaj jest to jedyne miejsce w Warszawie, w którym nawet bez komentarza możemy przekazać informację o tym w jakim stopniu stolica była zniszczona - powiedział w 2018 r. Michał Krasucki.

Wirtualna Polska skontaktowała się z Ministerstwem Finansów, aby dowiedzieć się, ile osób przekazało pieniądze na odbudowę Pałacu Saskiego.

"Zgodnie z danymi wynikającymi z rozliczenia podatku PIT za 2021 r. 95 podatników dokonało odliczenia darowizny przekazanej na cele odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. e ustawy PIT, w łącznej kwocie 150 tys. zł" — przekazało WP biuro prasowe resortu.

Spółka Pałac Saski zareagował na publikacje o zbiórce i informuje, że... żadnej promocji zbiórki nie było: "Inwestycja pod nazwą  »Odbudowa zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego« nie jest realizowana ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej, a z funduszy zagwarantowanych z budżetu państwa na mocy ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie z dnia 11 sierpnia 2022 r. Działania informacyjne, które prowadzone były przez Biuro Programu Niepodległa (2021) oraz przez spółkę Pałac Saski sp. z o.o. (2022) nie dotyczyły w żadnej mierze możliwości wpłaty darowizny oraz jej odliczania od dochodu, a jedynie wartości kulturalnej i historycznej rozpoczynanego przedsięwzięcia odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie" - przekazała spółka w oświadczeniu. I konkluzja: "Na stronie internetowej Spółki umieszczona jest informacja o możliwości wsparcia inwestycji darowizną, nie była jednak nigdy jakkolwiek promowana. Podsumowując, nie jest prawdą, iż prowadzona była jakakolwiek 'narodowa zbiórka' na rzecz odbudowy Pałacu Saskiego" - czytamy w oświadczeniu.

Sonda
Czy należy odbudowywać w Warszawie Pałac Saski?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają