Ogród Zoologiczny w Warszawie. Na świat przyszło pisklę pawia kongijskiego
Ten brązowo-żółty maluszek to pierwsze pisklę pawia kongijskiego, które pojawiło się w tym roku na świecie na terenie warszawskiego ZOO. Jak przekazują pracownicy ogrodu zoologicznego, poza „Ptaszarnią Warszawskiego ZOO”, gdzie jest największa w Europie hodowla, pawie kongijskie utrzymywane są jeszcze w jedynie 7 europejskich ogrodach.
– Większość z nich to tylko pojedyncza samce. Niewiele lepiej sytuacja prezentuje się w Ameryce Północnej. Tam, w 9 ogrodach mieszka jedynie 18 osobników – przekazali pracownicy przy pomocy mediów społecznościowych.
Jak widać, przyszłość tego gatunku nie wygląda najlepiej. Populacja się starzeje. – Przez ostatnie cztery lata – oprócz tego w Warszawie – nie było przychówków ani w Europie, ani w Ameryce Północnej – komentują dalej pracownicy.
– Fakt ten bardzo nas motywuje do dalszej pracy i mamy nadzieję że jeszcze w tym roku, będziemy mogli pochwalić się kolejnymi pisklętami tych wyjątkowych ptaków – podsumowują.
Paw kongijski. Co to za zwierzę? Jaki gatunek?
To gatunek ptaka z podrodziny bażantów w rodzinie kurowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Afropavo. Występuje endemicznie w Demokratycznej Republice Konga. To ptak żyjący na dnie lasów. Pawie te zostały odkryte w latach 30. XX wieku.
Zamieszkuje lasy tropikalne. Ptak łączy się w pary na całe życie. Samica znosi 2–3 jaja w gnieździe w spróchniałym pniu drzewa. Młode wylęgają się po 27–28 dniach.