Gabriel Narutowicz. Twarz zabitego prezydenta
Dyrektor Michał Krasucki zamieścił zdjęcia na swoim profilu na Facebooku. - Pamiętacie odkrycie z zeszłego roku? Maskę pośmiertną prezydenta Gabriela Narutowicza? Po raz pierwszy udostępniamy ją publicznie; od dziś będzie eksponowana na wystawie z okazji 160-lecia firmy Bracia Łopieńscy. Zapraszam! - ogłosił stołeczny konserwator.
Specjalna wystawa została otwarta w poniedziałek (3 października). Dzieła można oglądać dziedzińcu pałacu Branickich, przy ul. Nowy Świat 18/20. - W tym roku mija 160. rocznica jej założenia. Na wystawie zostanie pokazany niezwykły dorobek tej sławnej warszawskiej wytwórni oraz unikatowy zbiór gipsów. Formy i modele gipsowe pochodzące z przedwojennej wytwórni przy ul. Hożej zostały odnalezione w grudniu zeszłego roku.
Wystawa przygotowana przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków składa się z dwóch części – plenerowej na dziedzińcu, na której przedstawiono historię wytwórni oraz ekspozycji w oficynie pałacu Branickich, składającej się z wybranych odlewów brązowych oraz odnalezionych modeli gipsowych, prezentowanych szerokiej publiczności po raz pierwszy – napisali organizatorzy. Wystawa potrwa do 19 listopada.
Maska pośmiertna. Co to takiego?
Maska pośmiertna, to odlew twarzy, który robi się przed pochówkiem zmarłej osoby. W dawnych czasach był to powszechny sposób upamiętniania wielkich osobistości. Maskę pośmiertną zdjęto m.in. z Fryderyka Chopina. Gabriel Narutowicz był pierwszym wybranym w odrodzonej po rozbiorach Polsce prezydentem. Zginął w zamachu przeprowadzonym w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.