Trwa budowa ZUSOK

Wielka spalarnia rośnie w oczach. Prezydent Warszawy wmurował akt erekcyjny

2022-10-04 20:29

Trwa budowa i modernizacja Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku. Koniec prac przewidywany jest na początek 2024 roku. Inwestycja nie tylko ma zwiększyć efektywność gospodarowania odpadami, ale też przybliżyć miasto do samowystarczalności energetycznej.

Modernizacja ZUSOK na Targówku 

ZUSOK przy ul. Zabranieckiej działa od ponad 20 lat. Rozpoczęta niemal dwa lata temu rozbudowa i modernizacja instalacji ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby miasta w zakresie gospodarowania odpadami. Dzięki inwestycji obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad 300 ton odpadów, czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie. Oznacza to znaczące ograniczenie ich ilość na wysypiskach oraz zmniejszenie kosztów związanych z transportem. Jednocześnie dzięki systemowi spalania, zmodernizowany zakład będzie w stanie wyprodukować dodatkową energię dla miasta.

Prezydent podpisał akt erekcyjny

Prace przy budowie postępują. - Jesteśmy na miejscu budowy największej i najefektywniejszej w Polsce instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Ta inwestycja pozwoli nam osiągnąć kilka celów naraz. Z jednej strony będzie to zwiększenie ilości przetwarzanych odpadów. Z drugiej produkcja energii. Instalacja zapewni aż 25 procent energii potrzebnej jednostkom miejskim – chwalił się prezydent Rafał Trzaskowski podczas uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę.

Postępy na placu budowy

Budowa jest mniej więcej w połowie. Powstał już 72-metrowy trzon komina – największego obiektu nowego ZUSOK. Do góry pną się także konstrukcje pozostałych obiektów, m.in. bunkra odpadów. Gotowa jest również estakada do rozładunku od strony zachodniej. Obecnie trwają dostawy i montaż stalowej konstrukcji dla kotłów, które wejdą w skład nowych linii termicznego przekształcania odpadów. - Z jednej strony widać już pewne rezultaty prac, a z drugiej to, ile mamy do zrobienia, by zrealizować projekt na czas – stwierdził Seung-Ho Choi, przedstawiciel firmy POSCO E&C – wykonawcy nowej spalarni.

Inwestorami budowlanymi są Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i m.st. Warszawa. Koszt budowy największej w kraju spalarni to blisko 2 mld zł.

Budowa nowoczesnej spalarni śmieci. Trzaskowski wmurował akt erekcyjny
Sonda
Czy segregujesz śmieci?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki