Wiślana Ekspedycja Etnograficzna to nowy projekt Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Badacze pokonają 100-kilometrową trasę w cztery dni. Mają nadzieję, że ich wędrówka zainspiruje warszawiaków do wypadów na Mazowsze w poszukiwaniu przygód. - Będziemy wędrowali wzdłuż Wisły i płynęli na typowej wiślanej jednostce – galarze, aż dotrzemy do Płocka. Każdy dzień ekspedycji poświęcamy innemu tematowi m.in. osadnictwu holenderskiemu nad Wisłą, małej architekturze sakralnej czy wiślanej demonologii – zapowiada szef Muzeum Etnograficznego Robert Zydel.
- W przeszłości muzeum posiadało własną barkę „Złota kaczka”. Na niej przygotowywano wystawy prezentowane potem w miejscowościach nad Wisłą i Narwią. Naszą ekspedycją do tej tradycji nawiązujemy – dodaje Robert Zydel.
Ekspedycja ma inspirować, ma za zadanie pokazać, że, tereny nadwiślańskie oraz rzeka Wisła są pełne ciekawych historii, a Mazowsze jest interesującym celem mikrowypraw i wycieczek krajoznawczych.
Przebieg i wrażenia z wędrówki będą codziennie relacjonowane w mediach społecznościowych Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Projekt Wiślana Ekspedycja Etnograficzna jest wydarzeniem towarzyszącym do wystawy „To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach”.