syreny alarmowe

i

Autor: pexels.com

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

Tydzień Bezpieczeństwa w Warszawie. Jak działają i co oznaczają syreny alarmowe? Poznaj systemy bezpieczeństwa

2024-10-09 6:23

W dniach 7-12 października trwa Tydzień Bezpieczeństwa w Warszawie. W środę 9 października w całej stolicy zawyją syreny. Miejski system alarmowania ma za zadanie ostrzeganie mieszkańców nie tylko przed zagrożeniami podczas konfliktu zbrojnego, ale też o niebezpieczeństwach w czasie pokoju. Jak działają i co oznaczają syreny alarmowe? Dowiedz się więcej.

Tydzień Bezpieczeństwa w Warszawie

W dniach 7-12 października w Warszawie trwa Tydzień Bezpieczeństwa. Każdy dzień poświęcony jest innej tematyce. W środę 9 października odbędzie się test systemów bezpieczeństwa.

Miejski system alarmowania ma za zadanie ostrzeganie ludności nie tylko przed zagrożeniami podczas konfliktu zbrojnego, ale też o niebezpieczeństwach w czasie pokoju: klęskach żywiołowych, skażeniu terenu, ataku terrorystycznym i czymkolwiek, przed czym ludzie powinni się bronić. Czytaj dalej pod materiałem wideo.

Tydzień Bezpieczeństwa w Warszawie. Służby odpowiadają na pytania mieszkańców

W Warszawie zawyją syreny

O godzinie 11 w całej Warszawie uruchomione zostaną syreny alarmowe.

Ogłoszenie alarmu stanowi sygnał modulowany trwający trzy minuty, natomiast odwołanie alarmu sygnał ciągły nadawany w czasie trzech minut. Istnieje również możliwość nadawania komunikatów głosowych. W przypadku usłyszenia sygnału alarmowego należy postępować zgodnie z poleceniami podawanymi w komunikatach nadawanych poprzez środki masowego przekazu lub syreny alarmowe oraz powiadomić inne osoby o zagrożeniu.

Poza alarmowaniem w sytuacji zagrożenia, system jest wykorzystywany w trakcie ćwiczeń i testów oraz w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń, poprzez nadawanie sygnału treningowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uruchomienie testowe systemu musi być poprzedzone podaniem stosownej informacji do publicznej wiadomości z 24 godzinnym wyprzedzeniem, za pomocą środków masowego przekazu (radio, telewizja, strony internetowe).

Budowa systemu alarmowego w Warszawie ruszyła w 2009 roku. W ciągu pierwszych trzech lat zamontowano 54 punkty. W kolejnych latach system został rozbudowany. Obecnie miejski system alarmowania i ostrzegania ludności składa się z 140 punktów alarmowania o mocy akustycznej 1200W umiejscowionych na budynkach oraz 33 punkty o mocy 300 i 600W zlokalizowanych na słupach oświetleniowych i trakcyjnych.

Za poprawne funkcjonowanie systemu odpowiadają Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Młynarskiej 43/45 i Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa Urzędu m.st. Warszawy. W razie potrzeby pilnej interwencji dotyczącej działania systemu, można kontaktować się przez całą dobę z Miejskim Stanowiskiem Kierowania Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, tel. 19656 lub 22 443 01 12.

Zapoznaj się z infografiką poniżej.

Warszawa. System alarmowania mieszkańców

i

Autor: UM Warszawa
Sonda
Czy stosujesz się do zaleceń z alertów RCB?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki