Czarne pszczoły w Polsce
Zadrzechnie fioletowe, czyli potocznie czarne pszczoły to największe tego typu owady występujące w Polsce. Występowały na nielicznych stanowiskach w XX wieku, a w 2002 roku owad ten został uznany za gatunek wymarły W Polsce. Sytuacja uległa zmianie, kiedy ponownie zaobserwowano je w latach 2005-2016 w sześciu lokalizacjach - we Wrocławiu, Miechowie, Włoszczowie, Bieszczadach, Oławie oraz w Poleskim Parku Narodowym. Od 2014 roku zadrzechnie są objęte częściową ochroną gatunkową.
Zobacz koniecznie: Latające kleszcze. Musisz na nie uważać! Mogą wejść nawet pod powiekę! Są bardzo niebezpieczne
Jak wyglądają czarne pszczoły?
Czarna pszczoła to duża pszczoła o długości ciała od 21 do 24 mm. Ubarwiona jest na czarno z czarnym owłosieniem oraz ciemnymi, fioletowo połyskującymi skrzydłami. Czułki samic złożone są z 12, a samców z 13 członów.
Dorosłe czarne pszczoły można spotkać od maja do końca lata. Samice zbierają pyłek i nektar z 17 gatunków roślin, należących do 10 rodzin. Najliczniej obserwowane są na kwiatach groszku pachnącego, robinii akacjowej, soi warzywnej i żmijowca zwyczajnego.
Spis treści
- Czarne pszczoły w Polsce
- Jak wyglądają czarne pszczoły?
- Kiedy atakuje czarna pszczoła? Czy może nas użądlić?
Kiedy atakuje czarna pszczoła? Czy może nas użądlić?
Czy czarna pszczoła jest niebezpieczna?
Czarne pszczoły nie zagrażają innym pszczołom i nie są gatunkami inwazyjnymi. Czarne pszczoły nie atakują uli, a swoje gniazda zakładają w starych drzewach. uważane są za łagodne i płochliwe.
Czy czarne pszczoły mogą nas użądlić? Owady te mają żądła, ale używają ich tylko wtedy, gdy czują się zagrożone. Dlatego dopóki nie robimy im krzywdy, nie zagrażają nam.
Przeczytaj także: 500 plus Warszawa. Sprawdź kiedy będą wypłaty świadczeń 500 plus w 2021 roku w Warszawie
Zobacz jak wyglądają czarne pszczoły
Sprawdź w naszej galerii zdjęć poniżej, jak wyglądają czarne pszczoły.