Pałac Saski

Wielkie zmiany przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Rozkopią plac Piłsudskiego. Wykopią drzewa.

2022-08-13 5:13

Zaraz po tym, jak z pl. Piłsudskiego znikną barierki po poniedziałkowych obchodach Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, teren przy Grobie Nieznanego Żołnierza zostanie ogrodzony. Zaczną się przygotowania placu do badań archeologicznych związanych z odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla i kamienic przy ul. Królewskiej.

Pałac Saski. Ruszają wykopaliska archeologiczne

Przez pierwsze 10 dni ekipy zajmą się grodzeniem terenu. Następnie wkroczą ekipy geologów, które otworzą od nowa podziemia dawnego Pałacu, odkopane tu już w latach 2006-2008. - Trzeba będzie wydobyć piaskowiec, którymi piwnice zostały wówczas zasypane, zdjąć fizelinę i zabezpieczyć odpowiednio mury przed nową inwestycją. Cała konstrukcja będzie palowana nad piwnicami i murami a po konserwacji ma być udostępniona zwiedzającym – mówi nam rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. 16 lat temu z piwnic wydobyto 29 tys. tzw. „okruchów historii”, które są dziś w dyspozycji Muzeum Warszawy.

Przeczytaj również: Wykopaliska archeologiczne na terenie byłego getta warszawskiego. Bezcenne znalezisko. „Jesteśmy ogromnie poruszeni”

Szefowie spółki Pałac Saski spodziewają się podobnych, albo jeszcze bardziej sensacyjnych znalezisk w miejscu dawnego Pałacu Bruhla. Tu nie prowadzono pod ziemią żadnych badań od czasów wojny. - Już same badania georadarem wykazały obecność tajemniczego tunelu prowadzącego od Pałacu Bruhla w stronę ulicy Freta, którego nie ma na żadnych mapach – zwracał uwagę Jan Kowalski, szef spółki Pałac Saski w wywiadzie z „Super Expressem”.

By jednak archeolodzy mogli wejść na teren dawnego Pałacu Bruhla, trzeba będzie przesadzić kilkadziesiąt drzew z Ogrodu Saskiego. - Będzie to można zrobić dopiero w listopadzie. Zależy nam, by podczas inwestycji nie stracić ani jednego drzewa czy krzewu z tego terenu. Każde wyjęte z ziemi drzewo ma być przesadzone w jedno z trzech reprezentacyjnych miejsc, ale konkrety podamy po podpisaniu umów – zapowiada Sławomir Kuliński.

Kolejna ważna rocznica patriotyczna – 11 listopada, również ma odbyć się bez większych zakłóceń, ponieważ dostęp do Grobu Nieznanego Żołnierza ma pozostać otwarty.

Całkowity koszt odbudowy dwóch pałaców i kamienic to około 2,5 mld zł. Krajobraz pl. Piłsudskiego ma zmienić się do 2030 roku.

Boję się o Grób Nieznanego Żołnierza! Były wiceprezydent stolicy ostro o odbudowie Pałacu Saskiego
Sonda
Tak, oczywiście!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają