Zima 2022/2023 prognoza pogody
Chociaż w pamięci mamy jeszcze letnie słońce, a za oknami oczy cieszy kolorowy krajobraz ciepłej jesieni, to myślami jesteśmy już blisko zimy. Na sklepowych półkach oprócz zniczy na święto zmarłych królują ozdoby bożonarodzeniowe. Bombki, lampki, mikołaje, choinki… Aż trudno uwierzyć, że Boże Narodzenie, najbardziej zimowe święta, dopiero za dwa miesiące! Co więcej, w doniesieniach medialnych panują informacje o horrendalnie wysokich cenach węgla lub wręcz o braku węgla w Polsce. I jak tu nie myśleć o zbliżającej się zimie, kiedy w domach może zabraknąć ogrzewania? To potęguje strach przez mroźną zimą. A jaka ona będzie?
Meteorolodzy z IMGW (Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej) przedstawili eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na zimę 2022/2023. Synoptycy nie pozostawiają złudzeń co do tego, kiedy spadnie pierwszy śnieg, i jaka będzie zbliżająca się zima.
Jednych ta prognoza ucieszy, innych wręcz zasmuci. Listopad 2022 nie będzie odbiegał pogodowo od tych z poprzednich lat. "Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020" - podaje IMGW. Jedynie w północnej części kraju możliwa jest suma opadów powyżej normy. W Warszawie średnia temperatura powietrza utrzyma się w normie, czyli pomiędzy 3,5 a 5,2°C. Podobnie jeśli chodzi o sumę opadów atmosferycznych (między 28,5 a 40,1 mm).
Jaki będzie grudzień 2022? Czy będzie białe Boże Narodzenie?
Grudzień 2022 przedstawia się już zupełnie inaczej niż listopad. Co prawda średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej, ale suma opadów będzie zróżnicowana. Na południowo-wschodnim obszarze kraju oraz na północy będzie się kształtować w zakresie normy wieloletniej, ale w pozostałej części Polski, np. w Warszawie, będzie już powyżej normy. Niewykluczone, że to właśnie dopiero w grudniu można spodziewać się pierwszych opadów śniegu. Wówczas średnia temperatura w Warszawie będzie utrzymywała się w zimowej normie z ubiegłych lat, czyli pomiędzy -0,4 a 1,5°C. Z kolei suma opadów będzie powyżej normy (między 26,2 a 39 mm). Niestety synoptycy nie określają, czy ich przewidywania dotyczą opadów śniegu czy deszczu. Miejmy więc nadzieję, że śniegu będzie wystarczająco, by skrzypiał pod butami, a dzieci mogły ulepić bałwana i pójść na sanki.
Jaki będzie styczeń 2023? Śnieg zasypie Polskę po Nowym Roku?
Czy wraz z nowym rokiem coś w pogodzie się zmieni? Według meteorologów styczeń 2023 będzie cieplejszy niż w minionych latach. "Średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na północy średnia temperatura w normie. Suma opadów atmosferycznych w całej Polsce najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej" - podaje IMGW.
Oznacza to, że temperatura w Warszawie nie będzie mieściła się pomiędzy -2,6 a -0,3°C. Będzie więc cieplej.
Podobna sytuacja ma być też w lutym 2023, kiedy i średnia miesięczna temperatura powietrza, i średnia suma opadów atmosferycznych ma być w stolicy wyższa niż w minionych latach.
Czy długoterminowe prognozy pogody się sprawdzają?
Wygląda na to, że zima 2022/2023 będzie wyjątkowo łagodna. To świetna informacja dla osób, które obawiają się, że nie będą w stanie ogrzać swoich domów. Z takiej prognozy pogody nie ucieszą się jednak miłośnicy zimowego szaleństwa. Może zabraknąć warunków, by stoczyć bitwę na śnieżki czy wybrać się na narty. Należy pamiętać, że pogoda może dynamicznie się zmienić i każda prognoza pogody jest orientacyjna.
"Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" – zastrzega IMGW.
Pozostaje więc wierzyć, że zima 2022/2023 będzie dokładnie taka, jaką ją sobie wymarzymy.